Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Titel Ombudsman.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Betongarbetaren Rolf Larsson och redovisningsekonomen Gun Larsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Barn- och fritidsprogrammet, Marks gymnasieskola, Kinna, slutår 08.
  • Anställningar

    Barnskötare, Marks kommun 08-12. Verksamhetsutvecklare, Studieförbundet Vuxenskolan, Sjuhärad 12-16. Ombudsman, Centerpartiet Sjuhärad 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Marks kommun 14-18. Ledamot kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 15-18. Ordförande, socialnämndens socialutskott 15-18. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden 10-14. Ersättare, socialnämnden 13-14. Ersättare, socialnämndens socialutskott 13-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Björketorps byalag 05-08. Ordförande/marknadsgeneral, Björketorps marknad 08-11. Ordförande, Björketorps bygdegårdsförening 09-19. Ordförande Surteby-Kattunga Centeravdelning 10-. Ledamot, Björketorps Idrottsförening 12-15. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds förbundsstyrelse 12-17. Ledamot, Centerpartiets distriktsstyrelse, Sjuhärad 12-16 och 19-. Ledamot Centerpartiets kretsstyrelse, Mark, 13-19. Distriktsordförande, Sjuhärads bygdegårdsdistrikt 14-. Distriktsordförande, Centerpartiets Ungdomsförbund, Västra Götaland 14-15. Revisor, Björketorps fiberförening 15-17. 1:e vice ordförande, Lokalt Ledd Utveckling Leader, Sjuhärad 15-19, ordförande 19-. Huvudman, Sparbanken Sjuhärad 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hållande av ingångna avtal

Skriftlig fråga 2021/22:357 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2021/22:357 Hållande av ingångna avtal av Mikael Larsson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Att ha ett bra vägnät i hela landet är oerhört viktigt för att människor och gods ska kunna förflytta sig. Att ha ett fungerade vägnät knyter ihop landet och gör att människor kommer närmare varandra. I Örsås i

Inlämnad: 2021-11-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:357 av Mikael Larsson (C) (pdf, 85 kB)

Handläggning och stödutbetalning hos Jordbruksverket

Skriftlig fråga 2021/22:222 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2021/22:222 Handläggning och stödutbetalning hos Jordbruksverket av Mikael Larsson C till Näringsminister Ibrahim Baylan S Jordbruksverket har att hantera utbetalning från landsbygdsprogrammet till lantbrukare och landsbygdsföretagare men också till Leaderområden runt om i Sverige. Under den senaste programperioden

Inlämnad: 2021-10-20 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2021/22:222 av Mikael Larsson (C) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. C Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1. Motivering En väl fungerande transport och IT-infrastruktur är en förutsättning för att det


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se