Lawen Redar (S)

Lawen Redar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Jurist.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lawen.redar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-10-01 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Tredje vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-08-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-150930). Ledamot justitieutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och kulturutskottet 1819-, 3:e vice ordförande 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18 och skatteutskottet 14-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Utbildning

    Stockholms Fria Gymnasium, slutår 08. Jur.kand., Stockholms universitet 17.
  • Anställningar

    Fritidsledare, Stockholms Stadsmission 10-11. Projektledare, Stockholms Stadsmission 11. Projektledare, Rädda Barnen 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Musikaliska kvarterets framtid
Interpellationsdebatt 2022/23:291 av Amanda Lind (MP) 18 april 2023 Musikaliska kvarterets framtid
Stillbild från Interpellationsdebatt: Halveringen av kulturskolebidraget
Interpellationsdebatt 2022/23:242 av Lawen Redar (S) 28 mars 2023 Halveringen av kulturskolebidraget
Stillbild från Interpellationsdebatt: Kulturarvsinstitutioners oberoende och principen om armlängds avstånd
Interpellationsdebatt 2022/23:239 av Lawen Redar (S) 28 mars 2023 Kulturarvsinstitutioners oberoende och principen om armlängds avstånd
Stillbild från Interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:161 av Alexandra Völker (S) 21 februari 2023 Åtgärder mot Iran
Stillbild från Interpellationsdebatt: Fri entré och Nationalmuseum
Interpellationsdebatt 2022/23:129 av Louise Thunström (S) 17 januari 2023 Fri entré och Nationalmuseum
Stillbild från Interpellationsdebatt: Tidöavtalet och anmälningsplikt på folkbibliotek
Interpellationsdebatt 2022/23:119 av Lawen Redar (S) 17 januari 2023 Tidöavtalet och anmälningsplikt på folkbibliotek

Dokument:

Sommaraktiviteter för barn och unga

Interpellation 2022/23:343 av Lawen Redar (S)

Interpellation 2022/23:343 Sommaraktiviteter för barn och unga av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Alla barn och unga har rätt till ett meningsfullt sommarlov. Men i år riskerar sommaren att blixtbelysa klyftorna i vårt samhälle. När kommunernas ekonomi är hårt belastade riskerar sommarlovsaktiviteter

Inlämnad: 2023-05-03 Besvarare: Socialminister Jakob Forssmed (KD)

Interpellation 2022/23:343 av Lawen Redar (S) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2022/23:100 2023 års ekonomiska vårproposition

Motion 2022/23:2388 av Magdalena Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2388 av Magdalena Andersson m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:100 2023 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning Det ekonomiska läget Dystra utsikter i Sverige och i omvärlden Omvärlden Sverige Svenska hushåll pressas hårt Höga

Inlämnad: 2023-05-02 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU20

Motion 2022/23:2388 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (docx, 1069 kB) Motion 2022/23:2388 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (pdf, 1145 kB)

med anledning av prop. 2022/23:99 Vårändringsbudget för 2023

Motion 2022/23:2387 av Magdalena Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2387 av Magdalena Andersson m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:99 Vårändringsbudget för 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till energipolitiskt mål. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nytt energipolitiskt mål och tillkännager

Inlämnad: 2023-05-02 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:FiU21

Motion 2022/23:2387 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:2387 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.