Jörgen Hellman (S)

Jörgen Hellman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 100
Titel Ekon.mag.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864832
E-post jorgen.hellman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-06-28 – 2016-09-15
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-03-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Ordförande 2014-10-24 – 2018-10-09
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2015-02-18 – 2020-02-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-16, skatteutskottet 16 och vice ordförande 16-18 och ordförande 18-. Suppleant finansutskottet 06-10 och 19-, skatteutskottet 06-10 och 14-16, kulturutskottet 10-13 och konstitutionsutskottet 17-18. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14 och 18-19, ordförande 14-18. Ledamot krigsdelegationen 16-. Revisor Systembolaget AB 15-.
  • Föräldrar

    Sigvard Hellman och Anita Hellman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Trollhättan 79-82. Ekon.mag., Göteborgs universitet 01.
  • Anställningar

    Kommunalråd, Lilla Edet 91-02. Kommunsekreterare, Socialdemokraterna 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    F.d. styrelseledamot, Brottsförebyggande rådet och Länsstyrelsen i Älvsborgs län. Ledamot, Utjämningskommittén 08. Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Revisor, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edet 88-02. Revisor, Lilla Edet 06-. Ersättare, regionfullmäktige och kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 02-06. Styrelseordförande, Natur- och kulturarvsstyrelsen i Västra Götaland 02-06. Ordförande, Vänersborgsbostäder 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Fuxerna och Lilla Edets arbetarekommun. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg. Styrelseordförande, Bohusläns museum och Västergötlands museum 02-06. Vice ordförande, Bohusläns museum 10-14. Ordförande, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg, vice ordförande, Dal/Väst S-Förening i Vänersborg. Ordförande i Fyrbodals Socialdemokratiska partidistrikt och ledamot i Socialdemokraternas partistyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hälso- och sjukvården efter coronapandemin

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. S Hälso- och sjukvården efter coronapandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av starkare samverkan för att arbeta bort vårdskulden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en


Utskottsberedning: 2021/22:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Högskolan Väst

Motion 2021/22:1322 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1322 av Mats Wiking m.fl. S Högskolan Väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan Väst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige behöver fler högskoleutbildade, eftersom framtidens arbetsliv kräver välutbildad personal.


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19

Motion 2021/22:1322 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:1322 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.