Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Ungdomspedagog.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.m.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-06 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Elingenjören Stefan Andersson och receptionisten Karin Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skellefteå, slutår 90. Fritidspedagogexamen, Luleå Tekniska universitet 00.
  • Anställningar

    Ungdomspedagog, Skellefteå kommun 00-16. Samordnare, Fyren boendestöd, Humana 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2021/22:3898 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3898 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:3898 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2021/22:3898 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2021/22:3897 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3897 av Linda Lindberg m.fl. SD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den ekonomiska situationen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3897 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:3897 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2021/22:3896 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3896 av Linda Lindberg m.fl. SD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den ekonomiska


Utskottsberedning: 2021/22:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:3896 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:3896 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se