Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 57
Titel Advokat.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessika.roswall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Domarnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-12-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-12-19 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-02-21 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande 2019-12-13 –
    • Ledamot 2019-06-17 –
    • Suppleant 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2015-01-01 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11, civilutskottet 11-17, EU-nämnden 18-19, finansutskottet 18-19 och trafikutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 14-18, EU-nämnden 14- och skatteutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-, Domarnämnden 15- riksdagens valberedning 18-, riksdagsstyrelsen 18- och krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Advokaten Anders Roswall och läraren Titti Roswall, f. Liljestrand.
  • Utbildning

    Gymnasiskola, Avesta, slutår 91. Historia, Stockholms universitet 95-97. Jur.kand., Uppsala universitet 02.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, Stockholm 94-95. Sekreterare, advokatfirman Arnstedt, Holmberg & Wiberg, Stockholm 96-99. Jurist/advokat, advokatfirman Wigert & Placht AB 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 15-17. Ledamot, Överklagandenämnden för nämndemannauppdrag 15-18. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Uppsala län 16-. Ledamot, parlamentariska referensgruppen för 2014 års demokratiutredning. Ledamot, Integritetskommittén 16-17. Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för arbetsmiljökunskap 18-19. Ledamot, Riksbankskommittén 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 02-18, ordförande 06-10 och 2:e vice ordförande 14-18. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 01-06. Ersättare, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, Regionförbundet Uppsala län 07-10. Ersättare, Uppsala läns landsting 09-10. Ersättare, Enköpings hyresbostäder 03-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Citymoderaterna i Uppsala 98-00, ordförande 00-01. Ordförande, Enköpingsmoderaterna 03-05, ledamot 03-16 och sekreterare 07-. Ledamot, Enacom 08-12. Ledamot, Brottsofferjouren Enköping 15-. Ledamot, Länsförbundsstyrelsen Moderaterna i Uppsala län 06- och ordförande 14-19.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europeiskt samarbete under coronapandemin

Skriftlig fråga 2019/20:1323 av Jessika Roswall (M)

Fråga 2019/20:1323 Europeiskt samarbete under coronapandemin av Jessika Roswall M till Utrikesminister Ann Linde S Coronapandemin som nu drabbar Sverige och vår omvärld ger upphov till viktiga frågor om vår förmåga att samarbeta med våra grannländer såväl som med EU:s institutioner och medlemsstater. Ett aktivt samarbete

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1323 av Jessika Roswall (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:154 Skärpta regler avseende hanteringen av sprängämnesprekursorer

Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:154 Skärpta regler avseende hanteringen av sprängämnesprekursorer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av regelverket kring explosiva varor i syfte att uppnå en


Utskottsberedning: FöU

Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 198 kB) Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 216 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se