Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 12
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-06-22 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-03-09 – 2020-06-21
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2020-03-08
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 11-14, försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant civilutskottet 06-10, EU-nämnden 07-10 och 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17 och 18. Suppleant OSSE-delegationen 14-18.
  • Föräldrar

    Företagaren Stig-Arne Andersson och Birgit Andersson, f. Hansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Midskogsskolan i Luleå, slutår 91. Militärtjänst och reservofficersutbildning Ing 3/Arméns fältarbetscentrum, Eksjö, slutår 93. Studier vid Högskolan i Luleå och Umeå universitet 94-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting 96-98. Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 92-94. Kommunfullmäktig, Kalmar 02-. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 02-06. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar läns styrelse.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskningsreaktor i Oskarshamn

Motion 2020/21:3676 av Jan R Andersson (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3676 av Jan R Andersson M Forskningsreaktor i Oskarshamn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en forsknings- och skolreaktor vid Oskarshamns kärnkraftverk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den tidigare alliansregeringens historiska


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3676 av Jan R Andersson (M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3676 av Jan R Andersson (M) (pdf, 73 kB)

Center för marinarkeologi vid Linnéuniversitetet i Kalmar

Motion 2020/21:3508 av Jan R Andersson (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3508 av Jan R Andersson M Center för marinarkeologi vid Linnéuniversitetet i Kalmar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett center för marinarkeologi vid Linnéuniversitetet i Kalmar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3508 av Jan R Andersson (M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3508 av Jan R Andersson (M) (pdf, 72 kB)

Magnitskijsanktioner i Sverige och Europa

Motion 2020/21:3677 av Jan R Andersson (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3677 av Jan R Andersson M Magnitskijsanktioner i Sverige och Europa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en svensk lagstiftning för Magnitskijsanktioner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:3677 av Jan R Andersson (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3677 av Jan R Andersson (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se