Hans Wallmark (M)

Hans Wallmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 189
Titel Redaktör/Publicist.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865014
E-post hans.wallmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare 2015-01-20 – 2020-09-28
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Suppleant 2012-11-06 – 2012-11-18
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-12-08 – 2020-12-15
    • Ordförande 2020-11-10 – 2020-12-08
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Ordförande 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2019-06-18 – 2019-10-02
    • Ledamot 2019-06-13 – 2022-10-31
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-13
    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Ledamot 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande 2011-03-16 – 2013-04-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2014-10-28 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06, försvarsutskottet 10-18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-12 och 13-18 och ordförande 13 och 18. Ordförande utrikesutskottet 12-13 och 18 och vice ordförande 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 06-10 och 17-18, utrikesutskottet 13-18 och EU-nämnden 13-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-10, 11-12, 13-14, 16-18 och 19- och ordförande 14-16 och 19. Ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet 10-11 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-13. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-19. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14- och riksdagsstyrelsen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-. Vice gruppledare Moderaterna 15-.
  • Föräldrar

    Kanslichefen Sten Wallmark och hushållsläraren och kokerskan Anne-Maj Wallmark, f. Taavola.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Tornedalsskolan i Haparanda, slutår 83. Juridik, filosofi och litteraturhistoria, Uppsala universitet 83-88.
  • Anställningar

    Politisk skribent, Norrbottens-Kuriren 88 och Barometern-OT 88-90. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 90-01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 88.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Ersättare, regionala utvecklingsnämnden 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:109 av Hans Wallmark (M) 25 januari 2022 Nato-option i regeringsförklaringen
Interpellationsdebatt 2020/21:543 av Hans Wallmark (M) 13 april 2021 Framtiden för biståndet
Interpellationsdebatt 2020/21:542 av Hans Wallmark (M) 6 april 2021 Den politiska krisen i Georgien
Interpellationsdebatt 2020/21:548 av Hans Wallmark (M) 23 mars 2021 Formuleringar om det säkerhetspolitiska läget

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att stärka Inspektionen för strategiska


Utskottsberedning: 2021/22:UU9

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige aktivt bör arbeta för en nordisk covidkommission som utvärderar det nordiska samarbetet under krisen och


Utskottsberedning: 2021/22:UU5

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 94 kB) Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2021/22:170 Sveriges ordförandeskap i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2021

Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:170 Sveriges ordförandeskap i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE under 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en utredning av OSSE och dess


Utskottsberedning: 2021/22:UU12

Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.