Hans Wallmark (M)

Hans Wallmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 189
Titel Redaktör/Publicist.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865014
E-post hans.wallmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare 2015-01-20 –
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ordförande 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Suppleant 2012-11-06 – 2012-11-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Ledamot 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande 2011-03-16 – 2013-04-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2014-10-28 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06, försvarsutskottet 10-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-12 och 13-16 och ordförande 13. Ordförande utrikesutskottet 12-13. Suppleant konstitutionsutskottet 06-10, utrikesutskottet 13- och EU-nämnden 13-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-10, 11-12, 13-14 och 16- och ordförande 14-16. Ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet 10-11 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-13. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14- och riksdagsstyrelsen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-. Vice gruppledare Moderaterna 15-.
  • Föräldrar

    Kanslichefen Sten Wallmark och hushållsläraren och kokerskan Anne-Maj Wallmark, f. Taavola.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Tornedalsskolan i Haparanda, slutår 83. Juridik, filosofi och litteraturhistoria, Uppsala universitet 83-88.
  • Anställningar

    Politisk skribent, Norrbottens-Kuriren 88 och Barometern-OT 88-90. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 90-01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 88.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Ersättare, regionala utvecklingsnämnden 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Sammanfattning Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik och ett generöst bistånd. Sveriges


Utskottsberedning: 2018/19:UU2

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. M Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 129 kB) Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 282 kB)

Säkerhetspolitik för att värna Sverige

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. M Säkerhetspolitik för att värna Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EU:s försvarssamarbete


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.