Edward Riedl (M)

Edward Riedl (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Båtbyggare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post edward.riedl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10- och finansutskottet 19-. Suppleant trafikutskottet 10, finansutskottet 10-14, civilutskottet 18-19 och näringsutskottet 18-19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Företagaren Rolf Riedl och distriktssköterskan Elisabeth Riedl.
  • Utbildning

    Storebro Båtbyggarskola. Umeå universitet.
  • Anställningar

    Industriarbete. Säljare. Taxichaufför.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande i Revisionen för Region Västerbotten.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot och kassör, Moderaternas förbundsstyrelse. Ordförande, Moderaterna i Umeå.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 – Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:4095 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4095 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU52
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:4095 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4095 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Begränsningar i möjligheten att demonstrera

Interpellation 2020/21:742 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2020/21:742 Begränsningar i möjligheten att demonstrera av Edward Riedl M till Statsminister Stefan Löfven S Bensinupproret fick nej av polisen att köra bilkortege den 1 maj. Socialdemokraterna fick ja att köra bilkortege den 1 maj. Grönt ljus för Socialdemokraterna i Mellerud men rött ljus för Bensinupproret.

Inlämnad: 2021-05-12 Svarsdatum: 2021-06-01 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:742 av Edward Riedl (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Begränsningar i möjligheten att demonstrera

Ministerns uttalande i samband med klimattoppmötet

Skriftlig fråga 2020/21:2707 av Edward Riedl (M)

Fråga 2020/21:2707 Ministerns uttalande i samband med klimattoppmötet av Edward Riedl M till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Först var Sverige inte inbjudet till president Bidens klimattoppmöte. Senare kunde vi läsa i medier att miljö- och klimatminister Per Bolund angav följande: Det är verkligen roligt att Sverige

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2707 av Edward Riedl (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se