Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Född år 1996

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-12-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-12-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-12-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-12-16
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-12-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-12-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundssekreterare, Ungsvenskarna 17-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Lars Grundqvist och civilingenjören Charlotte Hermansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Mölnlycke, slutår 15.
  • Anställningar

    Informationsassistent, Sverigedemokraterna 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:455 av Ebba Hermansson (SD) 26 februari 2021 Våld i nära relationer

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:42 Föreningsfrihet och terroristorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en revidering av föreningsfriheten för att möjliggöra förbud mot deltagande i,


Utskottsberedning: 2021/22:KU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4309 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare

Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda att rätt till innehav av ljuddämpare ska föreligga om förutsättningar att ansöka


Utskottsberedning: 2021/22:JuU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4308 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Kritiken från FN:s kvinnokommitté

Skriftlig fråga 2021/22:317 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2021/22:317 Kritiken från FN:s kvinnokommitté av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Märta Stenevi MP Fredagen den 22 oktober hölls en utfrågning av Sveriges regering i FN:s kvinnokommitté. Regeringen fick av kommittén ta emot skarp kritik med anledning av hur man efterlever kvinnokonventionen, Cedaw. Kommittén menar

Inlämnad: 2021-10-28 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:317 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.