David Lång (SD)

David Lång (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 235
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.lang[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-25
    • Ledamot 2012-01-18 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2012-12-20 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2019-03-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-12 och 14- och socialförsäkringsutskottet 12-14. Suppleant finansutskottet 10-18, skatteutskottet 12-14, EU-nämnden 12-14 och socialförsäkringsutskottet 14-16. Ledamot Riksrevisionens styrelse 10 och Riksrevisionens parlamentariska råd 11-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseuppdrag inom Sverigedemokraterna på lokal- och distriktsnivå 03-11. Ordförande, Sverigedemokraterna Stockholms stad 04-07 och 16-18. Tillförordnad ordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län 08-09. Suppleant partistyrelsen 03, ledamot 04. Ledamot verkställande utskottet 04. Ledamot partistyrelsen 06-19. Ledamot, Kyrkomötet, Svenska kyrkan 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:26 Riskskatt för kreditinstitut

Motion 2021/22:4283 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4283 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:26 Riskskatt för kreditinstitut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undanta Kommuninvest från riskskatten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:SkU11

Motion 2021/22:4283 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4283 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Sverigevänlig skatte- och indrivningspolitik för välfärd, trygghet och företagande

Motion 2021/22:3954 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3954 av Eric Westroth m.fl. SD Sverigevänlig skatte- och indrivningspolitik för välfärd, trygghet och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur inkomstbeskattningen ska kunna bli mer konkurrenskraftig och tillkännager


Utskottsberedning: MJU SkU 2021/22:NU11 2021/22:SkU1

Motion 2021/22:3954 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2021/22:3954 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 197 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2021/22:3905 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3905 av Eric Westroth m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige utvecklas sedan decennier på många


Utskottsberedning: 2021/22:SkU1

Motion 2021/22:3905 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:3905 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se