Björn Petersson (S)

Björn Petersson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 33
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.petersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Lena Hallengren
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En hållbar population av skarv

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. S En hållbar population av skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en hållbar population av skarv och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skarven, eller närmare bestämt storskarven


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Tillgänglig Arbetsförmedling i hela landet

Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. S Tillgänglig Arbetsförmedling i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att Arbetsförmedlingen finns tillgänglig i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler


Utskottsberedning: 2021/22:AU6

Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Skärpta krav för vindkraftsetableringar

Motion 2021/22:3070 av Tomas Kronståhl m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3070 av Tomas Kronståhl m.fl. S Skärpta krav för vindkraftsetableringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för forskning kring och utredning av det lågfrekventa buller som genereras av de numera mycket stora vindkraftsverken på


Utskottsberedning: MJU UbU

Motion 2021/22:3070 av Tomas Kronståhl m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3070 av Tomas Kronståhl m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se