Barbro Westerholm (L)

Barbro Westerholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 25
Titel Leg. läkare/Docent/adjungerad Professor emerita.
Född år 1933
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864581
E-post barbro.westerholm[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1999-10-01
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Suppleant 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 88-99 och 06-. Ledamot socialutskottet 94-98, 09-12 och 14- och utbildningsutskottet 98-99. Suppleant socialutskottet 88-94, 06-09 och 12-14, socialförsäkringsutskottet 94-95, 98-99, 06-10 och 14-, utbildningsutskottet 88-91, 98 och 14-16, konstitutionsutskottet 98-99, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 14-. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och 14-.
  • Föräldrar

    Försäkringsaktuarien Helge Lagergren och kansliskrivaren Gunhild Lagergren, f. Werner.
  • Utbildning

    Studentexamen 53. Med.kand., Karolinska Institutet 55. Med.lic. 59. Med.dr 65. Docent 66. Hedersdoktor, farmaceutiska fakulteten, Uppsala universitet 07. Jubeldoktor, Karolinska Institutet 15. Hedersdoktor, odontologiska fakulteten, Malmö högskola 16.
  • Anställningar

    Amanuens, assistent och lärare vid farmakologiska institutionen, Karolinska Institutet 56-65 och doktorand 59-63. Stipendiat, London Toxicology Research Unit 66-67. Föredragande, Medicinalstyrelsen 63-66. Sekreterare, Läkemedelsbiverkningsnämnden 65-70. Medicinalråd, Socialstyrelsen 71-74. Medicinsk expert, Apoteksbolaget AB 74-79. Generaldirektör, Socialstyrelsen 79-85. Medicinsk chef, Apoteksbolaget AB 85-93. Sakkunnig, Socialdepartementet 85-88. Adjungerad professor i läkemedelsepidemiologi, Karolinska Institutet 86-89.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Datainspektionen 74-79, Statshälsan 83-85, Statistiska centralbyrån 87-90, Världshälsoorganisationen 87-88, vice ordförande 88, Folkhälsoinstitutet 92-00, Prioriteringscentrum, Linköping 00-06 och Socialstyrelsens epidemiologiska centrum 04-. Ordförande, Statens institut för psykosocial miljömedicin 83-85, styrelsen för Växjö universitet 01-04. Ledamot, Medicinska forskningsrådet 76-85, Socialdepartementets sjukvårdsdelegation 79-83, Försvarsrådet 79-85, chefsnämnden 79-85, Naturvårdsverkets forskningsnämnd 79-85, Delegationen för social forskning 79-81, Nationalkommittén för de svenska förberedelserna inför Europarådets stadsförnyelsekampanj 79-82, Organisationskommittén för Socialstyrelsen 79-81, Rådgivande nämnden Livsmedelsverket 79-85, Sjukvårdens och socialvårdens planerings- och rationaliseringsinstitut 79-85, Statens miljömedicinska laboratorium 80-85, Socialstyrelsens barnomsorgsdelegation 80-81, Samordningsorganet för alkoholfrågor 80-82, Regionalpolitiska rådet 83-84, Hälso- och sjukvårdsberedningen 83-85, Aids-delegationen 85, Socialstyrelsens läkemedelsbiverkningskommitté 86-87, Statens livsmedelsverks vetenskapliga råd 86-96, Läkemedelsinformationsrådet 86-87 och Tema-rådet, Linköpings universitet 87-90, Uppsala universitets konsistorium 88-92, Jämställdhetsrådet 89-98, Genteknikberedningen 90-92, pensionsarbetsgruppen 91-94, Forskningsrådsnämnden 92-, vice ordförande 93-, Kommittén för förberedelser inför 1995 års världskvinnokonferens 93-95, Husläkardelegationen 93-94, Nationalkommittén för FN:s 50-årsjubileum 94-96, Gentekniknämnden 94-97, Pensionärskommittén 99-05, Nationellt råd för kvinnofrid 00-03, Socialstyrelsens forskningsetiska råd 04-07, Statens medicinsk-etiska råd 06- och Socialstyrelsens brukarråd (IMS) 06-07. Vice ordförande, Stiftelsen Institutet för framtidsstudier 87-97. Ordförande, Socialstyrelsens nämnd för hälsoupplysning 79-80, Partnerskapskommittén 91-93, Kommittén om forskningsetik 97-99, Forskningsrådsnämndens källagrupp 99-02 och Äldreboendedelegationen 06-08. Expert, Brottsförebyggande rådet 79-82 och Jämställdhetskommittén 79-80, Statistikutredningen 81-83. Ensamutredare i utredningen om jämställdhet som biståndsmål 95. Förbundsordförande Sveriges Pensionärsförbund 99-05. Konsument- och brukarråd, European Medicines Agency 09-. Senior Advisor, WHO:s Task Group on social determinants and the health divide in the WHO European Region. Rättsmedicinalverkets insynsråd 09-16. Ledamot, referensgruppen, utredningen Olika vägar till föräldraskap 16. Ledamot, parlamentariska referensgruppen Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Stockholms stadsteater 85-88. Styrelseledamot, TioHundra AB, 06-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Folkpartiets kvinnoförbund 89-98. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 89-93 och 05-, adjungerad ledamot 93-98. Styrelseledamot, Svenska Handelsbanken 79, Noaks Ark 91-94 och Hälsoinvest 92-94. Ledamot, Stiftelsen WHO Collaborating Centre for International Drug Monitoring 85-86, Apoteksbolagets nämnd för rationell läkemedelssamverkan 87, Volvo Medical Advisory Board 87-89, rådgivande nämnden till Axel och Margaret A:son Johnsons Stiftelse för allmänna nyttiga ändamål 92-95, Ingenjörsvetenskapsakademien 90-, Samfundet äldre läkare 00- och Cancerfonden 04-. Vice ordförande, AGE - Older People's Platform 02-. Ordförande, Apoteksbolagets nämnd för information och statistik 80-86, Friluftsfrämjandet 86-92, Läkare mot Aids 87-90, Sveriges Pensionärsförbund 99-05, programstyrelsen för Ljudlandskap för bättre hälsa, Stiftelsen för miljöstrategisk forskning Mistra 99-, forskningsfonden Duchennes muskeldystrofi 00-, Trafikmedicinska forskningsfonden 03-06 och Börje Olhagens forskningsfond 03-. Huvudman, Nationalföreningen mot hjärt- och lungsjukdomar 79-82, Konung Gustaf V:s 80-årsfond 84-, Konung Oscar II:s jubileumsfond 84- och Stockholms sjukhem 89-. Vice ordförande Samfundet Äldre läkare 01-07, ordförande 07-11. Ordförande, nätverket Liberala Seniorer 05-.
  • Litteratur

    Frisättning av histamin och 5-hyroxtryptamin in vitro - En djurexperimentell studie (64, doktorsavhandling), Etik i politiken (93) och Läkemedelsanvändning (94, tillsammans med andra). Dessutom artiklar i farmakologi och epidemiologi samt debattartiklar i olika hälsofrågor, jämställdhet, forskning, utbildning, etik i politiken och äldrefrågor.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. KD, C, M, L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningen Samordnad utveckling för en god och nära vård S 2017:01 bör


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Motivering Skolan först Sverige är ett fantastiskt


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3623 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 387 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.