Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-18. Vice ordförande civilutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-18, socialutskottet 15-18, kulturutskottet 15-18, utbildningsutskottet 15-17, miljö- och jordbruksutskottet 15-18 och finansutskottet 18-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider

Motion 2021/22:4304 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4304 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att göra en utvärdering av lagen om krav på betalningstider och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:NU13

Motion 2021/22:4304 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4304 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:49 Märkning och registrering av katter

Motion 2021/22:4303 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4303 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:49 Märkning och registrering av katter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2021/22:49 Märkning och registrering av katter. Motivering Regeringen föreslår i propositionen Märkning och registrering


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:4303 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4303 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2021/22:18 Brott mot djur – skärpta straff och ett mer effektivt sanktionssystem

Motion 2021/22:4246 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4246 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:18 Brott mot djur skärpta straff och ett mer effektivt sanktionssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de förseelser som avses avkriminaliseras främst bör adresseras


Utskottsberedning: 2021/22:MJU12

Motion 2021/22:4246 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4246 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se