Hans Wallmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns norra och östra, plats 15
Titel
Redaktör/Publicist.
Född år
1965
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesutskottet

Suppleant

Försvarsutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Ledamot

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Ordförande

Krigsdelegationen

Ledamot

Utrikesnämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2026-09-21

Moderaterna

Förste vice gruppledare
2015-01-20 – 2020-09-28

Utrikesutskottet

Suppleant
2022-10-27 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-27
Vice ordförande
2019-02-28 – 2022-09-26
Ordförande
2018-10-02 – 2019-02-28
Ledamot
2018-10-02 – 2018-10-02
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24
Suppleant
2013-04-01 – 2014-09-29
Ordförande
2012-11-19 – 2013-03-31
Suppleant
2012-11-06 – 2012-11-18

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2006-10-10 – 2006-11-15

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2006-11-15 – 2010-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2022-12-14 – 2026-09-21
Suppleant
2020-09-07 – 2022-09-26
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-06
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24
Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Suppleant
2017-02-16 – 2018-01-19
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2024-05-23 – 2024-06-18
Deputerad
2022-10-20 – 2022-12-21
Ordförande
2021-11-11 – 2021-12-15
Deputerad
2021-03-18 – 2021-04-21
Deputerad
2020-12-08 – 2020-12-15
Ordförande
2020-11-10 – 2020-12-08
Deputerad
2020-03-26 – 2020-09-13
Ordförande
2019-11-14 – 2019-12-17
Deputerad
2019-05-09 – 2019-06-12
Ordförande
2018-11-15 – 2018-12-05
Deputerad
2018-11-15 – 2018-11-15
Deputerad
2018-05-15 – 2018-06-14
Deputerad
2017-11-14 – 2017-12-15
Deputerad
2017-05-02 – 2017-06-14
Deputerad
2016-11-15 – 2016-12-14
Deputerad
2016-04-12 – 2016-05-25
Deputerad
2015-11-17 – 2015-12-16
Deputerad
2015-04-14 – 2015-06-16
Deputerad
2014-11-20 – 2014-12-17
Deputerad
2014-04-15 – 2014-06-12
Deputerad
2013-11-26 – 2013-12-17
Deputerad
2013-04-23 – 2013-06-18
Ordförande
2013-02-21 – 2013-03-06
Deputerad
2012-11-27 – 2012-12-19
Deputerad
2011-11-24 – 2011-12-14
Deputerad
2011-06-16 – 2011-06-17
Deputerad
2010-11-23 – 2010-12-15

EU-nämnden

Ledamot
2024-05-17 –
Ordförande
2022-10-19 – 2024-05-17
Ledamot
2022-10-19 – 2022-10-19
Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04
Suppleant
2013-01-16 – 2014-10-07

Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

Ordförande
2011-03-16 – 2013-04-24

Nordiska rådets svenska delegation

Ordförande
2019-06-18 – 2019-10-02
Ledamot
2019-06-13 – 2022-10-26
Suppleant
2018-10-09 – 2019-06-13
Ledamot
2016-09-29 – 2018-10-09
Ordförande
2015-10-14 – 2016-09-29
Ledamot
2015-10-01 – 2015-10-13
Ordförande
2014-10-09 – 2015-10-01
Ledamot
2014-10-07 – 2014-10-09
Ledamot
2013-10-03 – 2014-09-29
Ledamot
2011-10-12 – 2012-09-18
Ledamot
2010-10-19 – 2011-09-15
Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Ordförande
2024-04-22 –
Ledamot
2024-04-10 – 2024-04-22
Ordförande
2022-10-26 – 2024-04-10
Ledamot
2014-10-28 – 2022-10-24

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2014-10-14 – 2022-10-09

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2022-10-04 – 2022-10-27
Ledamot
2015-01-28 – 2022-10-02

Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

Ledamot
2018-10-24 – 2022-10-24

Utrikesnämnden

Suppleant
2022-10-25 –
Suppleant
2014-10-07 – 2022-10-02

Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

Ordförande
2010-11-17 – 2011-03-16

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 06–. Ordförande EU-nämnden 22–. Ledamot kulturutskottet 06–10, trafikutskottet 06, försvarsutskottet 10–18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10–12 och 13–18 och ordförande 13 och 18. Ordförande utrikesutskottet 12–13 och 18 och vice ordförande 19–22. Suppleant konstitutionsutskottet 06–10 och 17–18, utrikesutskottet 13–18, 22–, EU-nämnden 13–14 och försvarsutskottet 22–. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06–10, 11–12, 13–14, 16–18 och 19–22 och ordförande 14–16 och 19. Ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa–Medelhavsområdet 10–11 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11–13. Ordförande, riksdagens delegation till Natos politiska församling 22–. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18–19. Ledamot krigsdelegationen 14–, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14–22 och riksdagsstyrelsen 15–. Suppleant Utrikesnämnden 14–. Vice gruppledare Moderaterna 15–20.

Föräldrar

Kanslichefen Sten Wallmark och hushållsläraren och kokerskan Anne-Maj Wallmark, f. Taavola.

Utbildning

Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Tornedalsskolan i Haparanda, slutår 83. Juridik, filosofi och litteraturhistoria, Uppsala universitet 83–88.

Anställningar

Politisk skribent, Norrbottens-Kuriren 88 och Barometern-OT 88–90. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 90–01.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ordförande Försvarsberedningen 22- . Ledamot Säpos insynsråd 20.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Ängelholm 02–10. Ordförande, kommunstyrelsen 01–06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02–06. Ersättare, regionala utvecklingsnämnden 02–06.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter