Beatrice Timgren (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län, plats 320
Född år
1989
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot

EU-nämnden

Suppleant

Europarådets svenska delegation

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2024-07-15

Europaparlamentet

Ledamot
2024-07-16 – 2029-07-16

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2024-07-15

EU-nämnden

Suppleant
2023-06-16 – 2024-07-15

Europarådets svenska delegation

Suppleant
2022-11-01 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 22–. Suppleant EU-nämnden 23–. Suppleant Europarådets svenska delegation 22–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter