Lena Asplund(M)

Lena Asplund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 200
Titel Biomedicinsk analytiker
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864793
E-post lena.asplund[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Kvittningsman
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2008-10-23 – 2016-10-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2016-10-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ett starkt svenskt försvar

Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) Ett starkt svenskt försvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UU 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:JuU1 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3222 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

En robust krisberedskap

Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) En robust krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Statskontoret ett brett uppdrag att utvärdera MSB:s roll samt den svenska krisberedskapen och dess beslutskedjor, och detta tillkännager


Utskottsberedning: FöU

Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3221 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.