Jenny Petersson(M)

Jenny Petersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 261
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865798
E-post jenny.petersson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Överbeläggningar och utlokaliseringar i vården

Skriftlig fråga 2016/17:837 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:837 Överbeläggningar och utlokaliseringar i vården av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Under de senaste decennierna har hälsan i befolkningen som helhet förbättrats rejält. Men nya rapporter från Socialstyrelsen visar på att vården måste bli bättre på flera områden. Det syns

Inlämnad: 2017-02-14 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:837 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Eliminering av hepatit C

Skriftlig fråga 2016/17:825 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:825 Eliminering av hepatit C av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Jag har i tidigare skriftliga frågor till folkhälso- och sjukvårdsministern Gabriel Wikström lyft vikten av eliminering av hepatit C och att behandling sätts in i ett tidigare skede än vad som sker i dag.  I

Inlämnad: 2017-02-10 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:825 av Jenny Petersson (M) (pdf, 80 kB)

Bättre information och skydd vid val av läkemedel

Skriftlig fråga 2016/17:824 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:824 Bättre information och skydd vid val av läkemedel av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Sverige var först med att inrätta en försäkring för personer som skadas vid läkemedelsanvändning. Läkemedelsförsäkringen utgör ett frivilligt åtagande från läkemedelsbolagens sida. Den

Inlämnad: 2017-02-10 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:824 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.