Eskil Erlandsson(C)

Eskil Erlandsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Lantmästare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865683
E-post eskil.erlandsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Vice ordförande 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Vice ordförande 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Vice ordförande 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Vice ordförande 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Ordförande 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2014-10-08 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Jordbruksdepartementet

    • Landsbygdsminister 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Jordbruksminister 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1996-03-15 – 1998-10-05
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2011-01-01 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens ståndpunkt angående glyfosat

Skriftlig fråga 2017/18:174 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2017/18:174 Regeringens ståndpunkt angående glyfosat av Eskil Erlandsson (C) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Miljöminister Karolina Skog har tidigare meddelat att regeringen ska verka för ett förlängt tillstånd för användningen av växtskyddsmedlet glyfosat med hänvisning till att expertmyndigheterna

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:174 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 79 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: KrU NU SkU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:CU7 2017/18:CU9 2017/18:FiU1 2017/18:MJU9 2017/18:SfU1 2017/18:SoU9 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett


Utskottsberedning: FöU KU NU SfU UU 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:KU38 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 4 avslag, 42 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.