Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2018-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konsulttjänster för omfattande belopp

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1583 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/ 02734 SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1583 Konsulttjänster för omfattande belopp av Jenny Petersson M Jenny Petersson har frågat mig vad jag och regeringen avser vidta för åtgärder för att möjliggöra krav på myndigheterna att redovisa sina köp av konsulttjänster i

Svarsdatum: 2018-08-01 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1583 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 90 kB)

Det kommunala utjämningsystemet

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1470 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/02357/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1470 av Markus Wiechel SD Det kommunala utjämningssystemet Markus Wiechel har frågat mig om jag eller regeringen avser att vidta åtgärder för att säkerställa att det ställs krav på att kommuner som erhåller stöd genom det kommunala

Svarsdatum: 2018-06-20 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1470 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 77 kB)

Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1335 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/ 02121/SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson KD Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor Magnus Oscarsson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att säkerställa att de anställda vid samtliga länsstyrelser är medvetna om

Svarsdatum: 2018-05-29 Frågeställare: Magnus Oscarsson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1335 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.