Yasmine Posio (V)

Yasmine Posio (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 193
Titel Stödassistent/lärare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post yasmine.posio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-06-07 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot utrikesutskottet 17-18 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 17 och 18. Suppleant justitieutskottet 17-18, civilutskottet 17-18, utrikesutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Inredningssnickaren/småföretagaren Esa Mertala och administratören Marja-Leena Posio.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 93. Påbyggnadsår, restaurangutbildning, slutår 94. Lärarutbildning, hem- och konsumentkunskap och samhällskunskap, slutår 06.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, diverse företag, 90-93. Köksbiträde, diverse företag, 94-95 och 97-99. Au-pair i Saratoga, Kalifornien, USA, 96. Lagerarbetare/truckförare, Volvo Cars, 97-05. Lärare, Göteborg, Lerum och Kungälv, 06-13. Diverse vikariat på skolor och förskolor, Göteborgs kommun 13-14. Nattarbetande stödassistent på boende med särskild service, Göteborgs kommun 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-17 och ersättare 06-07. Ledamot, Lundby stadsdelsnämnd 06-07. Ordförande, nämnden för konsument- och medborgarservice 14-17. Ledamot, beredningen för digitalisering, Sveriges Kommuner och Landsting 15-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Vänsterpartiet Lundby 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten

Motion 2020/21:3814 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3814 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Den militära alliansfriheten har tjänat Sverige väl 4.1 Gemensam säkerhet tillsammans med andra


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:3814 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2020/21:3814 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 131 kB)

med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis

Motion 2020/21:3804 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3804 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de föreslagna ändringarna av lagen om yrkesförarkompetens ska träda i kraft den 1 februari


Utskottsberedning: 2020/21:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:3804 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3804 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Svenska banker som stoppar utbetalning av bistånd

Skriftlig fråga 2020/21:683 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2020/21:683 Svenska banker som stoppar utbetalning av bistånd av Yasmine Posio V till Statsrådet Per Bolund MP Det svenska biståndsarbetet syftar till att minska världens fattigdom genom att förmedla resurser och kunskap som gör skillnad för människor i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Civilsamhälle, offentlig

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:683 av Yasmine Posio (V) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se