Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:43 Riksrevisionens rapport om statens subventionering av läkemedel

Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:43 Riksrevisionens rapport om statens subventionering av läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska genomföra Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2021/22:SoU21

Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2021/22:4022 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4022 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:SoU1

Motion 2021/22:4022 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 97 kB) Motion 2021/22:4022 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 127 kB)

Reformer för en bättre beroendevård och ett minskat narkotikamissbruk

Motion 2021/22:3765 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3765 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Reformer för en bättre beroendevård och ett minskat narkotikamissbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa kunskapsunderlag för evidensbaserade motiverande och utredande insatser och tillkännager


Utskottsberedning: JuU UbU 2021/22:SoU15 2021/22:SoU18 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:3765 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 94 kB) Motion 2021/22:3765 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 167 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se