Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Frågestund 12 mars 2020 Frågestund
Frågestund 5 mars 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SoU5 19 februari 2020 Folkhälsofrågor

Uteblivna satsningar på friluftslivet

Skriftlig fråga 2020/21:585 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:585 Uteblivna satsningar på friluftslivet av Ulrika Jörgensen M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Att vistas och röra på sig i naturen har flera positiva effekter på vår egen hälsa och på folkhälsan i stort. Före coronapandemin ägnade sig nio av tio personer i Sverige åt friluftsliv minst

Inlämnad: 2020-11-19 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:585 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 87 kB)

Situationen för personer med obesitas

Skriftlig fråga 2020/21:440 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:440 Situationen för personer med obesitas av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Tyvärr kan vi nog alla befara att covid-19 kommer att ge oss många tuffa månader framöver. Personer som lever med obesitas är i riskzonen, och patientorganisationen kan konstatera att personer med obesitas

Inlämnad: 2020-11-12 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:440 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 87 kB)

Hälsofrämjande och förebyggande insatser

Skriftlig fråga 2020/21:439 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:439 Hälsofrämjande och förebyggande insatser av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Hälsofrämjande och förebyggande insatser har aldrig varit viktigare än nu att både genomföra och satsa på. Rapport på rapport inkommer om att våra barn blir mer och mer stillasittande samt att fetma och

Inlämnad: 2020-11-12 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:439 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se