Sara Karlsson (S)

Sara Karlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Socionom
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-05-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-05-14
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-05-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-05-01 – 2018-05-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-22
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-05-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och 16- och skatteutskottet 14-16. Suppleant kulturutskottet 10-14 och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-15 och Riksdagens överklagandenämnd 14-.
  • Föräldrar

    Socialsekreterarna Kurt Karlsson och Evy Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Eskilstuna, slutår 03. Komvux, Eskilstuna, slutår 07. Socionomprogrammet, Mälardalens högskola/Örebro universitet, slutår 11.
  • Anställningar

    Ombudsman, SSU Sörmland 07. Vårdbiträde, Sörmlands läns landsting 08-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Eskilstuna tingsrätt 07-09. Nämndeman, Svea hovrätt 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, miljö- och räddningstjänstnämnden, Eskilstuna 08. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Eskilstuna, 09, vice ordförande 09-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:MJU15 25 april 2018 Avfall och kretslopp
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor
Frågestund 23 november 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:MJU5 25 oktober 2017 Miljöbedömningar

Dokument:

Mälardalens högskola

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillverkningsindustrins betydelse för Sverige, Västmanland och Sörmland är stor.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. S Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för hivpreventivt arbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.