Patrik Engström (S)

Patrik Engström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 308
Titel Industriarbetare.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864791
E-post patrik.engstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-01 – 2022-01-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2017-04-06 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Södra rovdjursgruppen 07-10. Ledamot, styrgrupp för Koppardalens utveckling 12-14. Ledamot, Nationella nätverket för samordningsförbund 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-17, trafikutskottet 17-18, näringsutskottet 17- och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd.
  • Föräldrar

    Vägverksarbetaren Eskil Engström och Irene Engström, f. Rosen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Avesta, slutår 86.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Outokumpu, Avesta 86-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energimyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Avesta 06-14, ersättare 02-06 och 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, 07-10. Ledamot, plan- och näringslivsutskottet 12-14. Ersättare, Södra Dalarnas samordningsförbund 15-18 och ordförande 19-. Miljö-och byggstyrelsen 03-05. Miljö- och byggnadsnämnd, Västmanland Dalarna 06. Ordförande, fritids- och teknikstyrelsen 07-10. Ordförande, Avesta Vatten och Avfall AB 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utveckling av samordningsförbunden

Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. S Utveckling av samordningsförbunden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över samverkan mellan huvudmännen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många gånger är samverkan ett hinder för att ge människor


Utskottsberedning: SfU

Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Klimatomställning och social hållbarhet

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. S Klimatomställning och social hållbarhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma samtliga dimensioner av begreppet hållbarhet för en rättvis och socialt hållbar omställning som också involverar sammanslutningar


Utskottsberedning: 2021/22:AU6

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Alla barns rätt till förskola

Motion 2021/22:3344 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3344 av Teresa Carvalho m.fl. S Alla barns rätt till förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga alla barns rätt till förskola oavsett deras föräldrars situation och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utbyggnaden


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3344 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3344 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se