Nina Lundström (L)

Nina Lundström (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 28
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866123
E-post nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-01 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Vice ordförande 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-11-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-11-07 –
    • Suppleant 2017-10-20 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Suppleant 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 10-15, 16-18 och 19- (ersättare 100203-101004, 141117-150703, statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot bostadsutskottet 02-06, finansutskottet 10, utbildningsutskottet 10-12, civilutskottet 12, vice ordförande 12-14. Ledamot trafikutskottet 16-18 och miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 04-06, finansutskottet 06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och civilutskottet 14-15. Suppleant EU-nämnden 10, extra suppleant 15, suppleant 17-18 och 19-. Ledamot valberedningen 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 03-06. Suppleant rådet för ledamotsnära frågor 10-14, riksdagsstyrelsen 12-14 och utrikesnämnden 12-14. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En likvärdig kunskapsskola

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. L En likvärdig kunskapsskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en likvärdig skola med kunskapsfokus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om satsningar på


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 102 kB)

Liberal klimatpolitik - nettonegativa utsläpp i en växande ekonomi

Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik nettonegativa utsläpp i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Energimyndigheten ska studera scenariot att konsumtionen av energi inte bara el i Sverige i framtiden kan


Utskottsberedning: 2020/21:CU14 2020/21:MJU 2020/21:NU13 2020/21:NU20 2020/21:NU21 2020/21:NU22 2020/21:TU

Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 128 kB) Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 229 kB)

Hållbar förvaltning av djur och natur

Motion 2020/21:3273 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3273 av Nina Lundström m.fl. L Hållbar förvaltning av djur och natur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den biologiska mångfalden och friluftslivet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: MJU 2020/21:MJU

Motion 2020/21:3273 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 91 kB) Motion 2020/21:3273 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se