Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Titel Konsult/Egenföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18- och näringsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Säljaren Svend Aage Paarup-Petersen och läraren Grete Lilian Paarup-Petersen.
  • Utbildning

    Grundskola, Povlsbjergskolen, Vojens Danmark, slutår 93. Sydvestfyns Efterskole, Glamsbjerg Danmark 93-94. Haderslev Handelsskole, Danmark 94-97. Studier i statsvetenskap, universiteten i Århus och Köpenhamn, 98-10.
  • Anställningar

    Studentmedarbetare och projektanställd, Öresundsbron 04-06. Analytiker, Öresundsinstitutet 06-08. Ekonom och pressmedarbetare, BRF kredit 09. Egenföretagare, Nuddson 09-18. Politisk sekreterare, Region Skåne 09-14. Konsult, frilans, Mannov 11-15. Strateg, Giv Akt, 15-16. Seniorkonsult, Gullers Grupp 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 18-19. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Ledamot, nämnden för Skånes universitetssjukvård. Ledamot, Södra regionvårdsnämnden. Ledamot, E-hälsoberedningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Malmö, och ordförande 11-13. Styrelseledamot, Centerpartiet i Skåne. Medlem, ledningsgruppen, Malmö Yrkeshögskola 14-. Ordförande, ledningsgruppen, Skånes Yrkeshögskola 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister

Motion 2021/22:4316 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4316 av Fredrik Christensson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särskilda skäl för återkallelse av ett godkännande gällande tvåårsregeln


Utskottsberedning: 2021/22:UbU10

Motion 2021/22:4316 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4316 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2021/22:53 Riksrevisionens rapport om yrkeshögskolan

Motion 2021/22:4315 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4315 av Fredrik Christensson m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:53 Riksrevisionens rapport om yrkeshögskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analyserna gällande utbildningsutbudet och om att stärka det regionala och näringslivsnära


Utskottsberedning: 2021/22:UbU8

Motion 2021/22:4315 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4315 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2021/22:39 Riksrevisionens rapport om Pisaundersökningen 2018

Motion 2021/22:4278 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4278 av Fredrik Christensson m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:39 Riksrevisionens rapport om Pisaundersökningen 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med en analys av hur förtroendet för Pisastudien kan


Utskottsberedning: 2021/22:UbU5

Motion 2021/22:4278 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4278 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se