Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-190121 och miljö- och klimatminister, Miljödepartementet 190121-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi, Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning, Dramatiska institutet 92-94.
  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges Radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:65 av Mattias Bäckström Johansson (SD) 6 november 2020 Slutförvar för använt kärnbränsle
Interpellationsdebatt 2020/21:19 av Jörgen Berglund (M) 6 november 2020 Ändringar i miljöbalken
Interpellationsdebatt 2019/20:473 av Per Schöldberg (C) 6 november 2020 Biotopskyddet och jordbruket
Frågestund 5 november 2020 Frågestund

Utvecklingen av miljökvalitetsmålet Levande skogar

Svar på skriftlig fråga 2020/21:503 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Svar på fråga 2020/21:503 av Kjell-Arne Ottosson KD Utvecklingen av miljökvalitetsmålet Levande skogar Kjell-Arne Ottosson har frågat mig på vilka grunder regeringen gör en annan bedömning än ansvarig myndighet för utvecklingen av miljökvalitetsmålet Levande skogar. Regeringens bedömning i budgetpropositionen, som Kjell-Arne

Svarsdatum: 2020-11-25 Frågeställare: Kjell-Arne Ottosson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:503 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Villkoren för svenska jägare

Svar på skriftlig fråga 2020/21:491 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Svar på fråga 2020/21:488 av Mats Nordberg SD Levnadsvillkoren på landsbygden och fråga 2020/21:491 av Tobias Andersson SD Villkoren för svenska jägare Mats Nordberg har frågat landsbygdsministern hur regeringen tänker agera för att säkerställa att de tankar som förs fram av EU-kommissionens arbetsgrupp beträffande en

Svarsdatum: 2020-11-25 Frågeställare: Tobias Andersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:491 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Levnadsvillkoren på landsbygden

Svar på skriftlig fråga 2020/21:488 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Svar på fråga 2020/21:488 av Mats Nordberg SD Levnadsvillkoren på landsbygden och fråga 2020/21:491 av Tobias Andersson SD Villkoren för svenska jägare Mats Nordberg har frågat landsbygdsministern hur regeringen tänker agera för att säkerställa att de tankar som förs fram av EU-kommissionens arbetsgrupp beträffande en

Svarsdatum: 2020-11-25 Frågeställare: Mats Nordberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:488 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se