Magnus Stuart (M)

Magnus Stuart (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 286
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.stuart[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2021-12-10 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:474 av Helena Bouveng (M) 10 maj 2022 Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft
Interpellationsdebatt 2021/22:473 av Magnus Stuart (M) 10 maj 2022 Plastpåseskatten
Interpellationsdebatt 2021/22:469 av Angelica Lundberg (SD) 10 maj 2022 Plastpåseskatten
Debatt om förslag 2021/22:SkU15 21 april 2022 Punktskatt

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak. Motivering Regeringens proposition omfattar de skattehöjningar på alkohol och tobak som

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4759 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4759 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ge Spelinspektionen i uppdrag att utveckla webbplatsen Spelpaus för att säkra att den

Inlämnad: 2022-06-01 Förslag: 7
Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4759 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4759 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning.

Inlämnad: 2022-05-25 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.