Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Vd-assistent.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-11-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-06-24 – 2020-04-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-17 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2021-04-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19 och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Sjukgymnasten Bertil Schröder och sjukgymnasten Helen Ingvardsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrtälje, slutår 09. Studier i politik och förvaltning, idéhistoria och praktisk retorik, Stockholms universitet, slutår 17.
  • Anställningar

    Kafébiträde, Café Hörnan, Norrtälje 06-09. Våningsvärdinna, Hotell Radisson Blu 09-10. Cafébiträde, Brödboden 10-11. Ombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 11-12. Chefombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 12-14. Vd-assistent, Amasten Fastighets AB 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-15. Styrelsesuppleant, Locum AB 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet, Sundbyberg 09-10 och ordförande 10-11. Vice ordförande, MUF distriktsstyrelse Stockholm 15-17 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:545 av Magdalena Schröder (M) 13 april 2021 Korruption inom biståndet
Interpellationsdebatt 2020/21:544 av Magdalena Schröder (M) 13 april 2021 Samverkan mellan humanitärt och långsiktigt utvecklingsbistånd
Interpellationsdebatt 2020/21:543 av Hans Wallmark (M) 13 april 2021 Framtiden för biståndet
Frågestund 11 mars 2021 Frågestund

med anledning av skr. 2020/21:167 Riksrevisionens granskning av miljöskatter på lång sikt

Motion 2020/21:4003 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4003 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:167 Riksrevisionens granskning av miljöskatter på lång sikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta åtgärder för att bättre beakta och prognostisera hur


Utskottsberedning: FiU

Motion 2020/21:4003 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4003 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2020/21:145 Riksrevisionens rapport om tillämpningen av det finanspolitiska ramverket 2020

Motion 2020/21:3998 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3998 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:145 Riksrevisionens rapport om tillämpningen av det finanspolitiska ramverket 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör redogöra för hur en återgång till


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20

Motion 2020/21:3998 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3998 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2020/21:90 Nordiskt samarbete 2020

Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:90 Nordiskt samarbete 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utvärdering av det nordiska samarbetet under krisen i en nordisk coronakommission och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:UU4

Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se