Lena Emilsson (S)

Lena Emilsson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Titel Tulltjänsteman.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Yasmine Bladelius
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-01 – 2021-03-01
    • Ersättare 2018-11-25 – 2019-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2018-11-27 – 2019-05-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2015-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, utbildningsutskottet 14-18 och socialutskottet 18-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-18 och personlig ersättare Domarnämnden 15-18.
  • Föräldrar

    Rederiinspektören Berndt Eriksson och internationella sekreteraren Elsa Eriksson, f. Wahlström.
  • Utbildning

    Grundskola i Saltsjöbaden, slutår 74. Naturvetenskaplig gymnasieskola i Saltsjöbaden, slutår 76. Fil.kand. i Lund. Magisterutbildning i Lund och Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsens insynsråd 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eslöv 92-. Ordförande kommunfullmäktige 17-. Kommunstyrelsens arbetsutskott ca 01-14. Ordförande, barn- och familjenämnden 01-14. Ordförande, gymnasie- och vuxenutbildningsutskottet i två år.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelsesuppleant, Lunds Energi/Kraftringen 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sanktioner mot arbetsgivare som inte fullgör sina skyldigheter

Motion 2020/21:2155 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2155 av Rikard Larsson m.fl. S Sanktioner mot arbetsgivare som inte fullgör sina skyldigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga sanktioner kopplat till arbetsgivarens skyldigheter att lämna ut arbetsgivarintyg och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:AU5

Motion 2020/21:2155 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2155 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Jämställt arbetsliv

Motion 2020/21:2081 av Elin Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2081 av Elin Gustafsson m.fl. S Jämställt arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur vi kan nå ett mer jämställt arbetsliv bl.a. utifrån att bryta befintliga ekonomiska hinder för vidareutbildning, förbättra kompetensförsörjningen


Utskottsberedning: AU

Motion 2020/21:2081 av Elin Gustafsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2081 av Elin Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Utbyggd infrastruktur i Skåne och ordning och reda på våra vägar

Motion 2020/21:890 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:890 av Hillevi Larsson m.fl. S Utbyggd infrastruktur i Skåne och ordning och reda på våra vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för fortsatta insatser för en funktionell infrastruktur


Utskottsberedning: 2020/21:TU 2020/21:TU2

Motion 2020/21:890 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:890 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se