Leif Nysmed (S)

Leif Nysmed (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Ombudsman/Träarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leif.nysmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2026-09-21
    • Ledig 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-01-08
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-18, sammansatta civil- och kulturutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Jan Nyberg och Ann-Britt Nyberg Östergaard.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens/Komvux och Långholmens FHSK. Traditionell lärlingsutbildning, träarbetare, LO:s ombudsmannautbildning, Brunnsvik.
  • Anställningar

    Sörmans frisörsalong 86. Postgirot 87-88. HN-bygg 89-90. NCC AB 90-94. Kungsmontage 94. Tormunds Bygg 95. Byggettan 96. Skanska AB 99. JM entreprenad AB 99-00. Byggettan 00-14.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Huge AB, Huddinge.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Riksbyggens lokalförening i Stockholm. Suppleant, ABF Huddinge.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Södertörns högskola

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden av den


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

EBO-lagen

Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. S EBO-lagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EBO-lagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I slutet av 2015 beslutade regeringen att alla Sveriges kommuner ska ta ett solidariskt ansvar för mottagandet


Utskottsberedning: 2021/22:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3759 av Abraham Halef m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Arbetskraftsinvandring

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. S Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Motivering Stockholms arbetsmarknad är stor och dynamisk med en gigantisk flora av olika


Utskottsberedning: 2021/22:SfU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3738 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.