Janine Alm Ericson (MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Titel Företagare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg, Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MP Alingsås 06-15. Sammankallande, MP VG Norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet VG Västra valkretsen 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: KrU UbU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

En hållbar sjöfart för framtiden

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger båda MP En hållbar sjöfart för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta ett sjöfartsråd med uppgift att arbeta fram en långsiktig strategi för utvecklingen av den svenska sjöfarten


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (pdf, 81 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.