Helén Pettersson (S)

Helén Pettersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Ombudsman
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864529
E-post helen.pettersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-04-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-04-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2012-10-15
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 09-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-09, konstitutionsutskottet 10 och utrikesutskottet 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Birger Pettersson och leg. sjuksköterskan Vera Pettersson, f. Boström.
  • Utbildning

    Brunnsviks folkhögskola 93-95.
  • Anställningar

    Hotellstäderska, Umeå 88-93. Ombudsman, Hotell- och restaurangfacket 97-98. Ombudsman, LO 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd 06-12, Jordbruksverkets insynsråd 11-12 och Viltförvaltningsdelegationen i Västerbottens län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Demokratiinstitutet 00-04 och Institutet för framtidsstudier 01-06. Ordförande, ABF Västerbotten 10-12. Vice ordförande, Umeå arbetarekommun 09-14. Förbundsordförande, ABF 12-. Styrelseledamot, Campus Bommersvik 13-15.
  • Litteratur

    Värderingar (studiematerial, LO) och Du behövs - LO-medlemmar i politiken.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Underlätta för kooperativt och socialt företagande

Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson båda S Underlätta för kooperativt och socialt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en lagstiftning för en förenklad övergång från aktiebolag/enskild firma till medarbetarägt bolag


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (pdf, 81 kB)

Värna det allmänna uppdraget

Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:955 av Helén Pettersson S Värna det allmänna uppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa det allmänna uppdraget och tillkännager detta för regeringen. Motivering Jakt och viltvård utgör en viktig del av många människors


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S) (pdf, 78 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.