Ewa Hedkvist Petersen (S)

Ewa Hedkvist Petersen (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel familjerättssekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-03-06 – 1994-01-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1992-11-02 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Lagutskottet 85/86-93/94, Utrikesutskottet 85/86-87/88 och Utbildningsutskottet 88/89-88/89. Ledamot av Utbildningsutskottet 89/90-93/94. Ledamot av Krigsdelegationen 92/93-93/94. Ledamot av EG-Sverige-kommittén 93/94. - Ledamot av s-gruppens styrelse 91-94, 2:e vice gruppledare 91-94. Ledamot av Europaparlamentet 99-.
  • Bostadsort

    Luleå
  • Utbildning

    Socionomexamen 74. Skolkurator i Kristinehamn 74-79. Socialsekreterare i Luleå 79-83. Familjerättssekreterare i Luleå 83-94. Skolchef 94-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Piteå SSU-klubb, vice ordförande 69-70, Norrbottens läns SSU-distrikt 69-70, Värmlands läns SSU-distrikt 76-78 och Östra Värmlands SSU-krets 77-79. - Ledamot av styrelsen för Bergvikens socialdemokratiska kvinnoklubb 80-, ordförande 84-86, samt Norrbottens läns socialdemokratiska kvinnodistrikt 81-95 och dess verkställande utskott 81-95. - Ledamot av styrelsen för Kristinehamns arbetarekommun 75-77 och Norrbottens läns SAP-distrikt 89-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av utbildningsdelegationen i Norrbottens län, ordförande 87-, och jämställdhetsrådet. Ledamot av styrelsen för Luleå högskola, vice ordförande 88-94, stiftelsen för internationellt ungdomsutbyte, ordförande 91-, datainspektionen 89-91, Sveriges Utbildningsradio AB 90-92, stiftelsen Svenska Filminstitutet 96-99. - Ledamot av arbetstidskommittén 87-89, 1987 års underhållsbidragskommitté 86-90, kommittén mot barnmisshandel 98-01, ordförande 98-01, Särskild utredare rörande barnombudsman 91.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Kristinehamns kommunfullmäktige 77-80. Ledamot av konsumentnämndens referensgrupp 77-79. - Ledamot av styrelsen för Luleå lokaltrafik 86-.
  • Föräldrar

    Redaktören Axel Harald Hedkvist och barnmorskan Irma Irene Rova

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Sätt Sverige i arbete Inledning och sammanfattning Vi socialdemokrater ger inte upp kampen mot arbetslösheten. Vi vill


Utskottsberedning: -----------------1993/94:FiU20 1993/94:JoU32
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi42 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi42 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition I propositionens inledning tecknar regeringen sin bild av vad som hänt under den borgerliga regeringsperioden inom


Utskottsberedning: -------------------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringspropositionen En ny ekonomisk politik Innehåll 1. Sveriges väg ur krisen2 2. De förlorade åren4 3. Hur hamnade Sverige i krisen6


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.