Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Verksamhetschef.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot den ökande psykiska ohälsan

Interpellation 2019/20:64 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:64 Åtgärder mot den ökande psykiska ohälsan av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Jag har i en skriftlig fråga till statsrådet Ardalan Shekarabi ställt frågan om han avser att förändra Försäkringskassans beslutsstöd så att det blir anpassat till den allt större gruppen

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-07 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:64 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Arbetsmiljö och psykisk ohälsa

Interpellation 2019/20:61 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:61 Arbetsmiljö och psykisk ohälsa av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S I dag ser vi en alltmer stressig arbetsmiljö, och vi ska hinna mer och vara mer delaktiga i alla aktiviteter som samhälle, skola och kringorganisationer kräver av oss alla. Det är i dag

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:61 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Infrastruktur i hela landet

Interpellation 2019/20:60 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:60 Infrastruktur i hela landet av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Jag har ställt en skriftlig fråga till infrastrukturministern om regeringen kommer att vidta åtgärder för att uppnå mer rättvisa transportförhållanden för företagare i hela landet. Svaret jag

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:60 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se