Elin Lundgren (S)

Elin Lundgren (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 274
Titel Generalsekreterare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-18 och civilutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-18.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Laila Lundgren, f. Löfstedt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet, Staffanskolan, Söderhamn slutår 97. Lärarprogrammet ma/no 4-9, Högskolan i Gävle 98-02. Alkohol- och drogprevention, experimentell kemi för grundskollärare och biologi, Högskolan i Gävle 02. Högre ledarutbildning, Tollare folkhögskola 02-03. Geografididaktik, samhällskunskap A, samhällskunskap B, Högskolan i Gävle 03-05. Geografi B, Högskolan i Gävle 08-09.
  • Anställningar

    Attraktionsförare, Gröna Lund, Stockholm 01. Lärare, Vågbroskolan, Söderhamns kommun 03. Lärare, Sofiedalskolan, Gävle kommun 03-09. Ledarskribent, Hälsingetidningar 07-09. Generalsekreterare, Ungdomens Nykterhetsförbund 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polismyndighetens nationella insynsråd 15-. Ledamot, Kriminalvårdens insynsråd 16-. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd Region Mitt 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-10 och 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen, Gävle 05-10. Vice ordförande, socialnämnden 07-10, ersättare 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Ungdomens Nykterhetsförbunds förbundsstyrelse 97-03. Sekreterare, Gävleborgs distrikt av Ungdomens Nykterhetsförbund 95-02. Ordförande, IOGT-NTO Gävle 05-07 och 17-19, vice ordförande 04-05. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 05-07. Ersättare, Gävle socialdemokratiska arbetarekommun 05-07, vice ordförande 08-11, ordförande 12-. Ordförande, Gävleborgs distrikt av SSU 04-05, kassör 02-04. Ordförande Winnet Gävleborg 15-16. Styrelseledamot, Ecpat 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Nya Ostkustbanan

Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. S Nya Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3861 av Kristina Nilsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3341 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se