Clara Aranda (SD)

Clara Aranda (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clara.aranda[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-04-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Florian Aranda och läraren Gunilla Hellberg.
  • Utbildning

    Naturhumanistiska programmet, Folkuniversitetet 04-05. Elprogrammet, inriktning it, samhälle och media 05-08. Komvux 09-12. Statsvetenskap, Linköpings universitet 13-14.
  • Anställningar

    Assistent/vårdbiträde, Alta kommune, Norge 06-09. Sommarvikariat inom socialpsykiatrin, Norrköpings kommun 10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården - en primärvårdsreform

Motion 2021/22:4355 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4355 av Linda Lindberg m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt listningssystem och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4355 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 110 kB) Motion 2021/22:4355 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2021/22:69 Fortsatt beredskap genom förlängd giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2021/22:4351 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4351 av Linda Lindberg m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:69 Fortsatt beredskap genom förlängd giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om dels


Utskottsberedning: 2021/22:SoU9

Motion 2021/22:4351 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:4351 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 119 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2021/22:3893 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3893 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem, vilket är ett av världens


Utskottsberedning: 2021/22:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3893 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:3893 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se