Charlotte Quensel (SD)

Charlotte Quensel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 303
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865088
E-post charlotte.quensel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-01-15 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-01-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, kulturutskottet 18-19, civilutskottet 18-19 och EU-nämnden 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gribshunden

Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. SD Gribshunden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anse vraket Gribshunden som ett nationellt riksintresse och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4117 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:2 Höständringsbudget för 2021

Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:2 Höständringsbudget för 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 2 i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:FiU11

Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4091 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2021/22:3906 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3906 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Politikens inriktning Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2021/22:FiU2

Motion 2021/22:3906 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3906 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se