Barbro Holmberg (S)

Barbro Holmberg (S)

Ledamot i Riksdagens arvodesnämnd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens arvodesnämnd

    • Ledamot

    • Riksdagens arvodesnämnd

    • Ledamot 2013-01-01 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-02-12
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.