Ulrika Westerlund (MP)
Tjänstgörande riksdagsledamot
- Parti
- Miljöpartiet
- Valkrets
- Stockholms kommun, plats 280
- Född år
- 1972
- Adress
- Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Aktuella uppdrag
Riksdagsledamot
Ordinarie
Justitieutskottet
Ledamot
Civilutskottet
Suppleant
Socialförsäkringsutskottet
Suppleant
Socialutskottet
Suppleant
EU-nämnden
Suppleant
Valberedningen
Suppleant
Alla uppdrag
Riksdagsledamot
- Ordinarie
- 2022-09-26 – 2026-09-28
Socialutskottet
- Suppleant
- 2025-02-10 – 2026-09-28
- Ledamot
- 2022-10-04 – 2025-02-09
Justitieutskottet
- Ledamot
- 2025-02-10 – 2026-09-28
- Suppleant
- 2022-10-04 – 2025-02-09
Civilutskottet
- Suppleant
- 2022-10-04 – 2026-09-28
Socialförsäkringsutskottet
- Suppleant
- 2022-10-04 – 2026-09-28
EU-nämnden
- Suppleant
- 2022-11-17 –
Valberedningen
- Suppleant
- 2022-09-26 –
Biografi
Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.
Uppdrag inom riksdag och regering
Riksdagsledamot 22–. Ledamot socialutskottet 22–. Suppleant civilutskottet, justitieutskottet, socialförsäkringsutskottet och EU-nämnden 22–.
Föräldrar
Professorn i analytisk farmaceutisk kemi Douglas Westerlund och receptarien Kerstin Westerlund, f. Josefsson.
Utbildning
Samhällsvetenskaplig linje, Botvidsgymnasiet, Botkyrka, slutår 91. Kulturama fotografutbildning, Stockholm 93. Poppius journalistskola, Stockholm 01. Fil.kand., etnologi, Stockholms universitet 16. Teologie mastersexamen, huvudområde mänskliga rättigheter, Uppsala universitet 19.
Anställningar
Chefredaktör, Tidskriften Bang, 00–04 Projektledare, Forum för levande historia 04–06. Utredningssekreterare, kommittén för samordning av Mångkulturåret 06–07. Egenföretagare som bl.a. redaktör, utredare, skribent, konsult 07–. Delprojektledare, Zebraprojektet, Sveriges radios förvaltningsbolag 09–10. Politiskt sakkunnig, RFSU, 19–20. Projektledare/uppdragsansvarig, MUCF 20–22.
Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.
Ledamot, Nämnden mot diskriminering, 10–12. Särskild utredare, Utredningen om stärkt ställning och bättre levnadsvillkor för transpersoner, 16–17. Ledamot, Europeiska ekonomiska och sociala kommittén 15–20.
Kommunala uppdrag
Ledamot, kommunstyrelsens råd för mänskliga rättigheter, Stockholms stad 15–18.
Uppdrag inom förenings- och näringsliv
Ordförande, Stockholm Pride 05–06. Vice förbundsordförande, RFSL 07–10, förbundsordförande 10–16. Ersättare/styrelseledamot, RFSU 07–11. Styrelseledamot, Transgender Europe 16–18. Styrelseledamot, Amnesty International svenska sektionsstyrelsen 16–22. Styrelseledamot, Regnbågsfonden 20–. Ledamot, Miljöpartiets jämställdhets- och mångfaldskommitté 21–. Talesperson, Miljöpartiet, Hbtqi-rättighetsfrågor, funktionsrättsfrågor, barnrättsfrågor.
Sagt och gjort
Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.
Ett nytt straffrättsligt påföljdssystem
Betänkande 2025/26:JuU48
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ett nytt straffrättsligt påföljdssystem. Syftet med förslaget är att skapa ett mer rättvist straffsystem där straffen på ett bättre sätt återspeglar brottslighetens allvar, påföljderna som döms ut i större utsträckning framstår som rimliga och rättvisa, brottsofferperspektivet ges ett ökat inflytande och samhällsskyddet förbättras.
Regeringen föreslår bland annat följande:
- Presumtionen mot fängelse, det vill säga huvudregeln att andra påföljder än fängelse ska väljas i första hand, avskaffas. I stället införs ett system med villkorligt fängelse. Samtliga icke frihetsberövande alternativ till fängelse för vuxna lagöverträdare ska enligt förslaget inordnas under det villkorliga fängelsestraffet. Det innebär att påföljderna villkorlig dom och skyddstillsyn avskaffas.
- Hela straffskalan ska användas i större utsträckning när straff bestäms. Syftet är att göra straffmätningen mer nyanserad för alla typer av brott.
- Dagens så kallade mängdrabatt avskaffas. När någon döms för flera brott ska varje ytterligare brott få större betydelse för straffets längd. Straffet ska utgå från det sammanlagda straffvärdet för alla brott som personen döms för.
- Vissa strafflindringsgrunder, så kallade billighetsskäl, tas bort.
Lagändringarna börjar gälla den dag som regeringen bestämmer.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 2
- Reservationer
- 2
- Anföranden och repliker
- 47, 193 minuter
- Justering
- 2026-08-12
- Datum
- 2026-08-12
- Bordläggning
- 2026-08-12
- Debatt
- 2026-08-13
- Beslut
- 2026-08-13
Skärpta regler för unga lagöverträdare
Betänkande 2025/26:JuU41
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om regelskärpningar för unga lagöverträdare. Skärpningarna syftar enligt regeringen till att möta det behov som uppstått i och med den stora ökningen av allvarlig brottslighet bland unga samt för att upprätthålla det straffrättsliga systemets trovärdighet och legitimitet.
Beslutet innebär bland annat följande:
- Straffbarhetsåldern sänks till 14 år för allvarliga brott under en period om fem år.
- Straffrabatten, så kallad ungdomsreduktion, ska minska för lagöverträdare under 18 år. För unga myndiga avskaffas ungdomsreduktionen helt.
- Straffmaximum för brott som någon har begått innan han eller hon fyllt 18 år ska höjas från fängelse i 14 år till fängelse i 18 år.
- Påföljden ungdomsövervakning skärps, bland annat genom att kunna utöka tiden för hemarrest och att kunna förbjuda vistelse på en särskilt angiven plats.
- Reglerna vid misskötsamhet av påföljderna ungdomsvård och ungdomstjänst skärps.
Lagändringarna börjar i allt väsentligt gälla den 10 september 2026.
- Behandlade dokument
- 7
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 6
- Anföranden och repliker
- 32, 171 minuter
- Justering
- 2026-08-12
- Datum
- 2026-08-12
- Bordläggning
- 2026-08-12
- Debatt
- 2026-08-13
- Beslut
- 2026-08-13
Skyldighet att betala för tandvård – nya regler för vissa utlänningar
Betänkande 2025/26:SoU40
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om nya regler om tandvårdsavgifter för vissa utlänningar.
Förslaget innebär att sökande av internationellt skydd och vissa andra utlänningar ska betala skälig ersättning till Migrationsverket för tandvård som inte kan anstå. Detta gäller de som har fyllt 18 år och som har en inkomst eller egna tillgångar.
Samtidigt föreslår regeringen att tandvård som inte kan anstå inte längre ska vara subventionerad för vuxna utlänningar som vistas i Sverige utan nödvändiga tillstånd.
Regeringen föreslår även en förlängd övergångsperiod för vissa privata tandvårdgivare att ansöka om tillstånd för att bedriva verksamheten.
Lagändringen i fråga om möjligheten att bedriva tandvårdsverksamhet utan tillstånd börjar gälla den 23 augusti 2026. Övriga lagändringar börjar gälla den 2 januari 2027.
- Behandlade dokument
- 4
- Förslagspunkter
- 2
- Reservationer
- 2
- Anföranden och repliker
- 21, 74 minuter
- Justering
- 2026-08-07
- Datum
- 2026-08-07
- Bordläggning
- 2026-08-11
- Debatt
- 2026-08-12
- Beslut
- 2026-08-13
Förebyggande insatser inom socialtjänsten till skydd för barn och unga vid bristande medverkan
Betänkande 2025/26:SoU39
Socialnämnden i en kommun ska kunna besluta om insatser till barn, unga och deras vårdnadshavare även utan de berördas samtycke. Riksdagen sa ja till regeringens förslag till ny lagstiftning samt ändringar i bland annat socialtjänstlagen. I beslutet ingår bland annat att
- socialnämnden ska kunna sätta upp särskilda villkor för insatserna – exempelvis att den unge ska hålla sig nykter och drogfri vilket kan följas upp med drogtest
- elektronisk övervakning ska kunna användas i vissa fall
- en vårdnadshavare som inte följer ett beslut om en insats kan bli skyldig att betala vite, ett belopp som fastställs baserat på inkomst
- vårdnadshavare ska kunna få tillfällig föräldrapenning när han eller hon deltar i vissa insatser
- socialnämnden ska hålla ett så kallat allvarssamtal med ett barn eller en ung person om det är första gången som han eller hon är misstänkt för ett brott som kan leda till fängelse.
Lagändringarna, utom de om elektronisk övervakning, ska börja gälla den 2 januari 2027. Lagändringen om elektronisk övervakning ska börja gälla den dag som regeringen bestämmer.
- Behandlade dokument
- 4
- Förslagspunkter
- 3
- Reservationer
- 6
- Anföranden och repliker
- 36, 113 minuter
- Justering
- 2026-08-07
- Datum
- 2026-08-07
- Bordläggning
- 2026-08-11
- Debatt
- 2026-08-12
- Beslut
- 2026-08-13
För barns rättigheter och trygghet – en ny lag om omhändertagande för vård av barn och unga
Betänkande 2025/26:SoU38
Riksdagen sa ja till regeringens förslag att den nuvarande lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU) ersätts av en ny lag om omhändertagande för vård av barn och unga och en ny lag om särskilda befogenheter för den statliga barn- och ungdomsvården.
Syftet är att åstadkomma en modern, tydlig och överskådlig lagstiftning som utgår från barnet som egen rättighetsbärare och som svarar mot de behov av skydd och stöd som barn och unga har i dag. Barnrättsperspektivet stärks bland annat genom att barns och ungas rättigheter samlas i ett eget kapitel i lagarna. Dessutom förtydligas och utökas rätten till offentligt biträde.
I den nya lagstiftningen införs även en ny grund för omhändertagande för vård på grund av anknytning till familjehemmet. Den ska kunna användas när det inte längre finns kvar några brister i ett barns hemförhållanden och ett omhändertagande därför ska upphöra. Om det i en sådan situation finns en påtaglig risk för att barnet tar skada av att skiljas från det familjehem som barnet varit placerad i, och det är till barnets bästa att vården fortsätter, kan den nya anknytningsgrunden tillämpas.
De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2027.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 6
- Reservationer
- 6
- Anföranden och repliker
- 18, 88 minuter
- Justering
- 2026-08-07
- Datum
- 2026-08-07
- Bordläggning
- 2026-08-11
- Debatt
- 2026-08-12
- Beslut
- 2026-08-13
med anledning av prop. 2025/26:297 Ett nytt straffrättsligt påföljdssystem
Motion 2025/26:4223 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4223 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:297 Ett nytt straffrättsligt påföljdssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2025/26:297 Ett nytt straffrättsligt påföljdssystem. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:JuU48
med anledning av prop. 2025/26:293 Skärpta regler för unga lagöverträdare
Motion 2025/26:4222 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4222 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:293 Skärpta regler för unga lagöverträdare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i de delar det avser en sänkning av straffbarhetsåldern till 14 år. Riksdagen avslår regeringens förslag till- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 4
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:JuU41
- Riksdagsbeslut
- (4 yrkanden): 4 avslag
med anledning av prop. 2025/26:301 Skärpta villkor för anhöriginvandring
Motion 2025/26:4226 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4226 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:301 Skärpta villkor för anhöriginvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen (2005:716) i de delar som avser 5 kap. 3–3 f och 3 h samt regeringens förslag- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 25
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:SfU37
- Riksdagsbeslut
- (25 yrkanden): 25 avslag
med anledning av prop. 2025/26:295 Förebyggande insatser inom socialtjänsten till skydd för barn och unga vid bristande medverkan
Motion 2025/26:4224 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4224 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:295 Förebyggande insatser inom socialtjänsten till skydd för barn och unga vid bristande medverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:295, utom i den del som avser ändringar i socialförsäkringsbalken- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU39
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
med anledning av prop. 2025/26:294 För barns rättigheter och trygghet – en ny lag om omhändertagande för vård av barn och unga
Motion 2025/26:4221 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4221 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:294 För barns rättigheter och trygghet en ny lag om omhändertagande för vård av barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:294 För barns rättigheter och trygghet en ny lag om omhändertagande- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 3
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU38
- Riksdagsbeslut
- (3 yrkanden): 3 avslag
med anledning av prop. 2025/26:292 Skärpta villkor för friskolesektorn
Motion 2025/26:4225 av Camilla Hansén m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4225 av Camilla Hansén m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:292 Skärpta villkor för friskolesektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredning snarast ska föreslå hur ett förbud mot vinstutdelning från enskilda huvudmän för- Inlämnad
- 2026-07-10
- Förslag
- 4
- Datum
- 2026-07-10
- Utskottsberedning
- 2025/26:UbU30
- Riksdagsbeslut
- (4 yrkanden): 4 avslag
med anledning av prop. 2025/26:300 Skyldighet att betala för tandvård – nya regler för vissa utlänningar
Motion 2025/26:4212 av Nils Seye Larsen m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4212 av Nils Seye Larsen m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:300 Skyldighet att betala för tandvård nya regler för vissa utlänningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:300 Skyldighet att betala för tandvård nya regler för vissa utlänningar förutom de- Inlämnad
- 2026-07-07
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-07-07
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU40
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
Stärkt skydd mot utlänningar som utgör kvalificerade säkerhetshot
Betänkande 2025/26:JuU45
Skyddet mot utlänningar som utgör kvalificerade säkerhetshot ska stärkas. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.
Förslaget innebär bland annat att
- möjligheterna till förvar utökas, bland annat längre förvarstider och ett sänkt beviskrav vid förvar av vuxna
- förutsättningarna för att besluta om utvisning förtydligas
- straff för vissa brott enligt lagen skärps.
Lagändringarna börjar gälla den 1 mars 2027.
- Behandlade dokument
- 3
- Förslagspunkter
- 2
- Reservationer
- 3
- Anföranden och repliker
- 8, 35 minuter
- Justering
- 2026-06-16
- Datum
- 2026-06-16
- Bordläggning
- 2026-06-16
- Debatt
- 2026-06-17
- Beslut
- 2026-06-17
Nya möjligheter att bekämpa onlinerekrytering
Betänkande 2025/26:JuU47
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om en ny lag om avlägsnande av rekryteringsinnehåll online och en ändring i offentlighets- och sekretesslagen.
Den nya regleringen innebär att rekryteringsinnehåll online, som används för att rekrytera inte minst barn och unga till att begå brott, ska kunna tas bort eller göras oåtkomligt på digitala plattformar efter beslut av en myndighet.
Det nya regelverket syftar till att motverka onlinerekrytering inte minst av barn och unga, och att bekämpa ”crime as a service” som innebär att grova brott, som till exempel sprängningar och skjutningar, annonseras ut och koordineras av kriminella genom olika digitala tjänster.
Beslutet innebär att en behörig myndighet kan besluta om förelägganden om att rekryteringsinnehåll ska tas bort eller göras oåtkomligt. Ett föreläggande ska riktas mot värdtjänstleverantören, det vill säga den som tillhandahåller den plattform där innehållet finns. Rekryteringsinnehållet ska avlägsnas så snart som möjligt och senast inom en timme från det att värdtjänstleverantören tog emot föreläggandet. En sanktionsavgift ska kunna tas ut av den värdtjänstleverantör som överträder sina skyldigheter enligt den nya lagen.
De nya reglerna börjar gälla den 15 juli 2026.
- Behandlade dokument
- 2
- Förslagspunkter
- 2
- Reservationer
- 1
- Anföranden och repliker
- 12, 42 minuter
- Justering
- 2026-06-16
- Datum
- 2026-06-16
- Bordläggning
- 2026-06-16
- Debatt
- 2026-06-17
- Beslut
- 2026-06-17
Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar
Betänkande 2025/26:JuU40
Riksdagen sa ja till regeringens förslag som innebär ett nytt brott i brottsbalken med beteckningen missbruk av offentlig ställning och att minimistraffet för grovt tjänstefel skärps till fängelse i ett år och sex månader.
Genom det nya brottet straffbeläggs att uppsåtligen i strid med lag eller annan författning vidta eller underlåta att vidta en åtgärd för att få en otillbörlig förmån eller för att någon annan ska få en sådan förmån, eller för att otillbörligt missgynna någon annan. Det nya brottet gäller den som har en offentlig tjänst, utövar offentligt uppdrag eller annan offentlig verksamhet.
Om brottet är grovt ska det dömas för grovt missbruk av offentlig ställning. Straffet för missbruk av offentlig ställning föreslås vara böter eller fängelse i högst två år. För grovt missbruk av offentlig ställning fängelse i lägst ett år och sex månader och högst sex år.
Lagändringarna börjar gälla den 1 augusti 2026.
- Behandlade dokument
- 6
- Förslagspunkter
- 5
- Reservationer
- 4
- Anföranden och repliker
- 16, 69 minuter
- Justering
- 2026-06-11
- Datum
- 2026-06-11
- Bordläggning
- 2026-06-12
- Debatt
- 2026-06-13
- Beslut
- 2026-06-15
Dubbla straff för brott i kriminella nätverk och skärpta straffskalor
Betänkande 2025/26:JuU42
Regeringen vill att straffen på ett bättre sätt ska återspegla brottslighetens allvar, att brottsofferperspektivet ges ett ökat inflytande och att samhällsskyddet förbättras. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.
Förslaget innebär att
- tioårsgränsen för tidsbestämda straff tas bort
- närmare 50 straffskalor skärps
- det införs en ny reglering av den gemensamma straffskalan vid flerfaldig brottslighet som innebär att det högsta straff som får dömas ut är det högsta maximistraffet dubblerat
- livstids fängelse ska kunna dömas ut som gemensamt straff för vissa allvarliga fall av upprepade vålds- och sexualbrott
- det införs en ny straffskärpningsbestämmelse som tar sikte på alla brott som har ett samband med kriminella nätverk
- förutsättningar för häktning utvidgas till att omfatta brotten grov kvinnofridskränkning, grov fridskränkning och hedersförtryck.
Lagändringarna börjar gälla den 1 augusti 2026.
- Behandlade dokument
- 19
- Förslagspunkter
- 4
- Reservationer
- 9
- Anföranden och repliker
- 45, 158 minuter
- Justering
- 2026-06-11
- Datum
- 2026-06-11
- Bordläggning
- 2026-06-12
- Debatt
- 2026-06-13
- Beslut
- 2026-06-15
med anledning av prop. 2025/26:275 Extra ändringsbudget för 2026 – Stöd till Ukraina samt stöd till hushåll och andra åtgärder med anledning av kriget i Mellanöstern
Motion 2025/26:4199 av Janine Alm Ericson m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4199 av Janine Alm Ericson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:275 Extra ändringsbudget för 2026 Stöd till Ukraina samt stöd till hushåll och andra åtgärder med anledning av kriget i Mellanöstern Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ytterligare tillfälligt- Inlämnad
- 2026-06-12
- Förslag
- 4
- Datum
- 2026-06-12
- Utskottsberedning
- 2025/26:FiU47
- Riksdagsbeslut
- (4 yrkanden): 4 avslag
med anledning av prop. 2025/26:271 En förändrad abortlag
Motion 2025/26:4198 av Nils Seye Larsen m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4198 av Nils Seye Larsen m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:271 En förändrad abortlag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att abortlagen bör förtydligas så att kvinnor synliggörs samtidigt som lagen också uttryckligen bör omfatta- Inlämnad
- 2026-06-10
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-06-10
- Utskottsberedning
- 2026/27:SoU3
Bättre möjligheter att utreda brott av unga lagöverträdare och några andra processrättsliga frågor
Betänkande 2025/26:JuU37
De brottsbekämpande myndigheterna ska få bättre möjligheter att använda tvångsmedel mot barn under 15 år. Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att införa effektivare verktyg för att utreda brott som barn under straffbar ålder är misstänkta för.
Det handlar bland annat om att- fler tvångsmedel blir tillåtna mot barn under 15 år
- tvångsmedlen beslag, husrannsakan och kroppsvisitation får användas mot barn under 15 år i fler fall
- så kallade biometriska underlag får tas upp från barn under 15 år i större utsträckning.
Lagändringarna innebär också att det införs ett tvångsmedel för att hålla kvar en grupp av personer på en brottsplats för identifiering. Det införs också en särskild reglering för användning av tvångsmedel i en förundersökning som återupptas för att utreda om det finns grund för omprövning.
Lagändringarna börja gälla den 1 juli 2026.
- Behandlade dokument
- 3
- Förslagspunkter
- 3
- Reservationer
- 3
- Anföranden och repliker
- 4, 31 minuter
- Justering
- 2026-05-28
- Datum
- 2026-05-29
- Bordläggning
- 2026-06-02
- Debatt
- 2026-06-03
- Beslut
- 2026-06-03
med anledning av prop. 2025/26:276 Nya möjligheter att bekämpa onlinerekrytering
Motion 2025/26:4195 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)
Motion till riksdagen 2025/26:4195 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) med anledning av prop. 2025/26:276 Nya möjligheter att bekämpa onlinerekrytering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen inom fem år bör utvärdera den nya lagens tillämpning, träffsäkerhet,- Inlämnad
- 2026-06-03
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-06-03
- Utskottsberedning
- 2025/26:JuU47
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
