Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Titel Konsult/Egenföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18- och näringsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Säljaren Svend Aage Paarup-Petersen och läraren Grete Lilian Paarup-Petersen.
  • Utbildning

    Grundskola, Povlsbjergskolen, Vojens Danmark, slutår 93. Sydvestfyns Efterskole, Glamsbjerg Danmark 93-94. Haderslev Handelsskole, Danmark 94-97. Studier i statsvetenskap, universiteten i Århus och Köpenhamn, 98-10.
  • Anställningar

    Studentmedarbetare och projektanställd, Öresundsbron 04-06. Analytiker, Öresundsinstitutet 06-08. Ekonom och pressmedarbetare, BRF kredit 09. Egenföretagare, Nuddson 09-18. Politisk sekreterare, Region Skåne 09-14. Konsult, frilans, Mannov 11-15. Strateg, Giv Akt, 15-16. Seniorkonsult, Gullers Grupp 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 18-19. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Ledamot, nämnden för Skånes universitetssjukvård. Ledamot, Södra regionvårdsnämnden. Ledamot, E-hälsoberedningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Malmö, och ordförande 11-13. Styrelseledamot, Centerpartiet i Skåne. Medlem, ledningsgruppen, Malmö Yrkeshögskola 14-. Ordförande, ledningsgruppen, Skånes Yrkeshögskola 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:509 av Niels Paarup-Petersen (C) 28 maj 2021 Regeringens narkotikapolitik
Interpellationsdebatt 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C) 26 april 2019 Copyrightdirektivet

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt säkra att de tekniska förutsättningarna för automatiskt användningsförbud etableras


Utskottsberedning: 2021/22:TU18

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1. Innehållsförteckning1 2. Sammanfattning  2  Förslag till riksdagsbeslut6 3. Centerpartiets inriktning för den ekonomiska politiken6 Konjunkturläget går ur pandemi in i säkerhetspolitisk


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 616 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.