Maud Olofsson (C)

Maud Olofsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2011-09-30
    • Ledig 2006-10-06 – 2011-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2001-03-19 – 2011-09-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och energiminister 2010-10-06 – 2011-09-29
    • Näringsminister 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m, fp, kd, c)

Innehållsförteckning 1 Sammanfattning 3 2 Förslag till riksdagsbeslut 10 3 Utanförskapet 10 4 Gör det mer lönsamt att arbeta 11 4.1 Sänkta inkomstskatter 12 4.2 Effekter av alliansens inkomstskattereform 14 5 Sjukförsäkringen 15 5.1 Ökad kontroll för att motverka fusk och överutnyttjande 17 5.2 Ny beräkningsgrund


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 621 kB) Motion 2005/06:Fi12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m, fp, kd, c) (pdf, 830 kB)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Ekonomisk politik för ett Sverige där du kan växa 4 3.1 Sammanfattning 4 4 Det går bra för Sverige, men 7 4.1 Ökade sociala och regionala klyftor 7 4.2 Regeringen når inte målen 9 4.3 Regeringen bedriver farlig utgiftspolitik 9 4.4 Ta


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c) (doc, 635 kB) Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c) (pdf, 991 kB)

Fungerande polisverksamhet i hela landet

Interpellation 2005/06:286 av Olofsson, Maud (c)

den 6 mars Interpellation 2005/06:286 av Maud Olofsson c till justitieminister Thomas Bodström s Fungerande polisverksamhet i hela landet Den 1 mars gick en av två poliser i Sorsele i förtidspension. Därmed är nu bemanningen i denna stora kommun 72 kvadratmil nere i en polis. Det är kulmen på en neddragning som

Inlämnad: 2006-03-06 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.