Mats Hellström (S)

Mats Hellström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil.kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-03-23 – 1996-07-31
    • Ledig 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Ledig 1983-01-13 – 1988-10-03
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1983-01-12
    • Finansutskottet

    • Ordförande 1982-10-04 – 1983-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1996-04-18 – 1996-07-31
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Vice ordförande 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Vice ordförande 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 1992-04-09 – 1994-10-03
    • Ledamot 1991-11-20 – 1992-04-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1982-10-04 – 1983-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1996-03-22
    • EFTA-delegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Vice ordförande 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub82 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub82 av Sylvia Lindgren m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Högre utbildning i Stockholms län Bygg ut den högre utbildningen i Stockholms län. Planera för ett nytt universitet på Södertörn med tyngdpunkt vid Novum i Huddinge.Utveckla


Utskottsberedning: -------1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:129 Försök i vissa kommuner där väljarna skall kunna avge särskild personröst

Motion 1993/94:K35 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K35 av Sylvia Lindgren m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:129 Försök i vissa kommuner där väljarna skall kunna avge särskild personröst I regeringens proposition om personval på försök i vissa kommuner föreslås att Helsingborg, Linköping, Solna, Vaggeryd, Vänersborg, Östersund och Övertorneå


Utskottsberedning: -1993/94:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Den högre utbildningen i Stockholms län

Motion 1993/94:Ub723 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub723 av Sylvia Lindgren m.fl. s Den högre utbildningen i Stockholms län Stockholmsregionen är befolkningsmässigt Sveiges största. Det är också huvudstadsregion. Utöver att många högre utbildningar av rikskaraktär är förlagda till Stockholm finns här också ett omfattande utbildningsutbud


Utskottsberedning: -1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.