Paula Holmqvist (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns norra, plats 70
Titel
Undersköterska.
Född år
1964
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ledig

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2024-03-04 – 2026-09-21
Ledig
2023-08-26 – 2024-03-03
Ordinarie
2014-09-29 – 2023-08-25

Försvarsutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2017-05-08 – 2018-09-24
Suppleant
2014-10-07 – 2017-05-07

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2021-11-11 – 2021-12-15
Deputerad
2021-03-18 – 2021-04-21
Deputerad
2020-11-10 – 2020-12-15
Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13
Suppleant
2019-11-14 – 2019-12-17
Deputerad
2019-05-09 – 2019-06-12
Deputerad
2018-11-15 – 2018-12-05
Suppleant
2017-11-14 – 2017-12-15
Suppleant
2016-11-15 – 2016-12-14
Suppleant
2016-04-12 – 2016-05-25
Suppleant
2015-11-17 – 2015-12-16
Suppleant
2015-04-14 – 2015-06-16

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Utrikesnämnden

Suppleant
2018-10-02 – 2022-10-02

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2018-10-09 – 2019-10-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 16 och 17. Ledamot i Rikshemvärnsrådet 15-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18- och utrikesnämnden 18-.

Föräldrar

Skolvaktmästaren Kjell Magnusson och butiksbiträdet Kerstin Magnusson.

Utbildning

Gymnasieskola Vänersborg, slutår 82.

Anställningar

Undersköterska, Vänersborgs lasarett 83-84. Undersköterska, Björkåsens sjukhem, Bengtsfors 85. Dals-Eds kommun.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd 15-18.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande i Socialdemokratiska partidistriktet, Fyrbodal 19-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter