Nima Gholam Ali Pour (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Malmö kommun, plats 123
Titel
Lärare
Född år
1981
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2023-09-20 – 2026-09-21

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot socialförsäkringsutskottet 22–.

Föräldrar

Poeten Hassan Sahelneshin och bibliotekarien Nasrin Rezaei

Utbildning

Fil. mag. Internationell migration och etniska relationer, Malmö universitet 05. Ämneslärarexamen med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7–9, Malmö univeritet 16.

Anställningar

Redaktionsassistent, Tidskriften Mana 06–10. Lärare, Eslövs kommun 16–18. Politisk sekreterare, Malmö kommun 18–22.

Kommunala uppdrag

Kmmunfullmäktig, Malmö 18–22. Ledamot i stadsområdesnämnd Öster, Malmö 15–17. Ledamot i grundskolenämnden Malmö, 15–22. Ledamot i arbetsmarknads- och socialnämnden Malmö, 17–19. Ledamot i rådet för den nationella minoriteten romer, Malmö 18–21. Ledamot i Forum för demokrati och mänskliga rättigheter, Malmö 20–22.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot i distriktsstyrelsen, Sverigedemokraterna Skåne 17–19. Kyrkofullmäktig, Malmö pastorat 18–22. Ledamot i distriktsstyrelsen, Sverigedemokraterna Malmö 19–21. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Malmö 21–. Ledamot i kyrkorådet, Malmö pastorat 18–21. Stiftsfullmäktig, Lunds stift 21–22. Ledamot i kyrkomötet, Svenska kyrkan 21–22.

Litteratur

Interkulturell undervisning i ett av Malmös utbildningsområden (16), Därför är mångkultur förtryck (16), Allah bestämmer inte i Sverige (17)

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Försäljning av övervakningsutrustning till Iran

    Försäljning av övervakningsutrustning till Iran

    Interpellation 2023/24:706 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Interpellation 2023/24:706 Försäljning av övervakningsutrustning till Iran av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M På grund av allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter i Iran har EU infört sanktioner mot landet. Restriktionerna riktar sig mot dem som medverkar i eller är ansvariga för
    Inlämnad
    2024-04-17
    Svarsdatum
    2024-05-17
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Flygrutter som underminerar Taiwans suveränitet

    Skriftlig fråga 2023/24:899 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Fråga 2023/24:899 Flygrutter som underminerar Taiwans suveränitet av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M År 2015 meddelade Kina att de skulle införa nya flygrutter längs den sydöstra kusten. En av dessa flygrutter, M503, låg mycket nära gränsen till Taiwans luftrum, vilket kunde utgöra en risk
    Inlämnad
    2024-05-13
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Svenskt stöd till Taiwan på WHA 2024

    Skriftlig fråga 2023/24:860 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Fråga 2023/24:860 Svenskt stöd till Taiwan på WHA 2024 av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 27 maj till den 1 juni äger den 77:e World Health Assembly rum i Genève. Årets tema är All for Health, Health for AllIroniskt nog är Taiwan inte inkluderat, trots temat om att hälsa är för alla.
    Inlämnad
    2024-05-02
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Finansminister Elisabeth Svantesson M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M Minister för
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Benämningen på Taiwan

    Benämningen på Taiwan

    Interpellation 2023/24:700 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Interpellation 2023/24:700 Benämningen på Taiwan av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 28 februari 2018 meddelade Skatteverket att de ändrar namnform på Taiwan från Republiken Kina Taiwan till Taiwan, provins i Kina. Det är oklart varför denna förändring skedde och vem som bär ansvaret.
    Inlämnad
    2024-04-15
    Svarsdatum
    2024-04-29
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Skolpersonal som upprätthåller hedersnormer

    Skolpersonal som upprätthåller hedersnormer

    Interpellation 2023/24:699 av Sara Gille (SD)

    Interpellation 2023/24:699 Skolpersonal som upprätthåller hedersnormer av Sara Gille SD till Statsrådet Paulina Brandberg L Diskussionen om hedersrelaterat våld är inget nytt. Nu har det framkommit att stadsrevisionen gett förskolenämnden i Göteborg hård kritik, något som vi sett även på andra håll runt om i landet. Detta
    Inlämnad
    2024-04-15
    Svarsdatum
    2024-04-26
    Besvarare
    Statsrådet Lotta Edholm (L)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Terrorlistning av IRGC

    Terrorlistning av IRGC

    Interpellation 2023/24:647 av Alexandra Völker (S)

    Interpellation 2023/24:647 Terrorlistning av IRGC av Alexandra Völker S till Utrikesminister Tobias Billström M Den 10 maj 2023 beslutade en samlad riksdag att rikta ett tillkännagivande till regeringen om att Sverige ska verka för att skapa enighet inom EU för att lista det islamiska revolutionsgardet som terrororganisation.
    Inlämnad
    2024-03-21
    Svarsdatum
    2024-04-26
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Förbud mot användande av heltäckande slöja, hijab och burka

    Förbud mot användande av heltäckande slöja, hijab och burka

    Interpellation 2023/24:640 av Sara Gille (SD)

    Interpellation 2023/24:640 Förbud mot användande av heltäckande slöja, hijab och burka av Sara Gille SD till Statsrådet Paulina Brandberg L Ett flertal länder har vidtagit åtgärder för att främja jämställdhet och kvinnors rättigheter genom implementering av lagstiftning som förbjuder användningen av slöja i skolmiljöer
    Inlämnad
    2024-03-20
    Svarsdatum
    2024-04-05
    Besvarare
    Statsrådet Paulina Brandberg (L)
  • Dissidenters mänskliga rättigheter i Iran

    Skriftlig fråga 2023/24:776 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Fråga 2023/24:776 Dissidenters mänskliga rättigheter i Iran av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M Islamiska republiken i Iran är en totalitär regim ökänd för sina brott mot mänskliga rättigheter. Politiska fångar i landet utsätts för misshandel, fängelse, tortyr, våldtäkt och avrättning. Iran
    Inlämnad
    2024-04-02
    Svarsdatum
    2024-04-10
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall M Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson KD Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Finansminister Elisabeth Svantesson M Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Finansmarknadsminister Niklas Wykman
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Avveckling av moskéer

    Avveckling av moskéer

    Interpellation 2023/24:500 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Interpellation 2023/24:500 Avveckling av moskéer av Nima Gholam Ali Pour SD till Socialminister Jakob Forssmed KD De senaste tillgängliga siffrorna från SST Myndigheten för statens stöd till trossamfund redovisar att det finns 235 registrerade muslimska församlingar i Sverige som är knutna till ett statsbidragsberättigat
    Inlämnad
    2024-02-13
    Svarsdatum
    2024-03-08
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Tillämpning av ny lagstiftning avseende regelverket om säkerhetsärenden

    Skriftlig fråga 2023/24:709 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Fråga 2023/24:709 Tillämpning av ny lagstiftning avseende regelverket om säkerhetsärenden av Nima Gholam Ali Pour SD till Statsrådet Maria Malmer Stenergard M De senaste åren har det framkommit att rätt många moskéer i Sverige har kopplingar till diktaturer i Mellanöstern. Ett exempel är Skandinaviens största moské, Umm
    Inlämnad
    2024-03-07
    Svarsdatum
    2024-03-20
    Besvarare
    Statsrådet Maria Malmer Stenergard (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Skilda badtider för män och kvinnor

    Skilda badtider för män och kvinnor

    Interpellation 2023/24:491 av Sara Gille (SD)

    Interpellation 2023/24:491 Skilda badtider för män och kvinnor av Sara Gille SD till Statsrådet Paulina Brandberg L I Stockholm har man nu bestämt sig för att ha skilda badtider för män och kvinnor. Det är en diskussion som vi haft runt om i landet under det senaste decenniet. Vi har ett flertal gånger sett hur människor
    Inlämnad
    2024-02-13
    Svarsdatum
    2024-03-05
    Besvarare
    Statsrådet Paulina Brandberg (L)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Alla kommuners ansvar för integrationen

    Alla kommuners ansvar för integrationen

    Interpellation 2023/24:432 av Adrian Magnusson (S)

    Interpellation 2023/24:432 Alla kommuners ansvar för integrationen av Adrian Magnusson S till Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Burlövs kommun är en av de kommuner i Sverige som tagit störst ansvar gällande flyktingmottagningen. För detta fick kommunen tidigare ett statsbidrag om cirka 5 miljoner
    Inlämnad
    2024-02-05
    Svarsdatum
    2024-03-05
    Besvarare
    Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Arbetskraftsinvandring

    Arbetskraftsinvandring

    Betänkande 2023/24:SfU11

    Riksdagen sa nej till ett trettiotal förslag i motioner om arbetskraftsinvandring från den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete.

    Motionerna handlar om arbetsmarknadsprövning, villkor för arbetstillstånd, att attrahera arbetskraft och förhindra utnyttjande och missbruk, uppehållstillstånd för forskning och studier med mera.

    Behandlade dokument
    17
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    84, 232 minuter
    Justering
    2024-02-15
    Bordläggning
    2024-02-28
    Debatt
    2024-02-29
    Beslut
    2024-03-06
  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Ulf Kristersson M på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
  • Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt

    Utrikespolitisk debatt

    Den 14 februari är det utrikespolitisk debatt i riksdagen. Utrikesminister Tobias Billström M inleder debatten med att presentera regeringens utrikesdeklaration, det vill säga regeringens mål och prioriteringar för utrikespolitiken. Den utrikespolitiska debatten äger rum en gång om året i februari varje år. Då presenterar
  • Stöd till personer med beslut om sjukersättning före den 1 juli 2008

    Skriftlig fråga 2023/24:587 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Fråga 2023/24:587 Stöd till personer med beslut om sjukersättning före den 1 juli 2008 av Nima Gholam Ali Pour SD till Statsrådet Anna Tenje M Den 1 januari 2003 ändrades bestämmelserna om förtidspension, och förtidspension ersattes då med sjukersättning. Sedan år 2003 kan personer mellan 19 och 64 år som aldrig mer kommer
    Inlämnad
    2024-02-08
    Svarsdatum
    2024-02-21
    Besvarare
    Statsrådet Anna Tenje (M)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje M Kulturminister Parisa Liljestrand M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Migrationsminister

Filter