Muharrem Demirok (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Östergötlands län, plats 326
Född år
1976
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Centerpartiet

Partiledare

Utrikesnämnden

Ledamot

Krigsdelegationen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Centerpartiet

Partiledare
2023-02-02 –

Utbildningsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2023-02-09

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2023-02-24

Utrikesnämnden

Ledamot
2023-02-09 –

Krigsdelegationen

Ledamot
2023-02-09 –

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter