Lawen Redar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun, plats 81
Född år
1989
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Kulturutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2015-10-01 – 2026-09-21

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2014-10-03 – 2015-09-30

Kulturutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Tredje vice ordförande
2019-02-28 – 2022-09-26
Ledamot
2018-10-02 – 2019-02-28

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-07 – 2016-08-25

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04
Ledamot
2014-10-07 – 2018-10-02

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2014-10-07 – 2018-10-09

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14– (statsrådsersättare 141003–150930). Ledamot justitieutskottet 14–18, EU-nämnden 14–18 och kulturutskottet 18–, 3:e vice ordförande 19–22. Suppleant konstitutionsutskottet 14–18 och skatteutskottet 14–16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14–18.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Falska kontons undergrävande av det demokratiska samtalet

    Falska kontons undergrävande av det demokratiska samtalet

    Interpellation 2023/24:778 av Lawen Redar (S)

    Interpellation 2023/24:778 Falska kontons undergrävande av det demokratiska samtalet av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Upprörandefarligtuppviglar till hat och helt oacceptabelt var de övriga partiernas reaktion på TV4:s avslöjande om hur Sverigedemokraterna agerar på sociala medier. Mötet mellan
    Inlämnad
    2024-05-21
    Svarsdatum
    2024-06-11
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Internationella brottmålsdomstolen

    Skriftlig fråga 2023/24:928 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:928 Internationella brottmålsdomstolen av Lawen Redar S till Utrikesminister Tobias Billström M Internationella brottmålsdomstolen ICC begärde under gårdagen arresteringsorder mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och försvarsminister Yoav Gallant samt Hamasledaren Yahya Sinwar, Mohammed Deif, som
    Inlämnad
    2024-05-21
    Svarsdatum
    2024-05-29
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2023/24:2894 av Magdalena Andersson m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2023/24:2894 av Magdalena Andersson m.fl. S med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning Det ekonomiska läget Ett osäkert världsläge Svenska hushåll pressas hårt Svag tillväxt och fallande bostadsbyggande
    Inlämnad
    2024-04-30
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FiU20
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Försvarsminister Pål Jonson M Utrikesminister Tobias Billström M EU-minister Jessika Roswall M Kulturminister Parisa Liljestrand M Försvarsminister Pål Jonson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Museers krisplaner

    Museers krisplaner

    Interpellation 2023/24:565 av Lawen Redar (S)

    Interpellation 2023/24:565 Museers krisplaner av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Enligt Sveriges Radios granskning https:sverigesradio.se/artikel/museer-saknar-plan-vid-krig-kulturministern-viktig-fraga-for-regeringen är det endast tre museer som har en krisplan för att bevara kulturarvet i händelse
    Inlämnad
    2024-02-27
    Svarsdatum
    2024-03-19
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Utredning om modersmålsundervisning

    Utredning om modersmålsundervisning

    Interpellation 2023/24:567 av Lawen Redar (S)

    Interpellation 2023/24:567 Utredning om modersmålsundervisning av Lawen Redar S till Utbildningsminister Mats Persson L Läsåret 2022/23 var 312 648 elever i svenska grundskolan berättigade till undervisning i modersmålet, varav över 178 000 deltog i någon form av modersmålsundervisning. All forskning visar att den som
    Inlämnad
    2024-02-27
    Svarsdatum
    2024-03-19
    Besvarare
    Statsrådet Lotta Edholm (L)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Public service och film

    Public service och film

    Betänkande 2023/24:KrU3

    Riksdagen sa nej till cirka 30 förslag i motioner om public service och film från allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om förutsättningar och framtida villkor för filmpolitiken och public service.

    Riksdagen hänvisar till pågående utredningar både vad gäller public service och film.

    Behandlade dokument
    12
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    9, 61 minuter
    Justering
    2024-03-07
    Bordläggning
    2024-03-12
    Debatt
    2024-03-14
    Beslut
    2024-03-20
  • Förstärkta insatser mot antisemitism i Sverige

    Skriftlig fråga 2023/24:718 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:718 Förstärkta insatser mot antisemitism i Sverige av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Runt om i världen har de antisemitiska hatbrotten ökat. Firanden av terrorattentatet den 7 oktober 2023 förekom i flera svenska städer, däribland Stockholm, Helsingborg och Malmö. 1 Interreligiösa
    Inlämnad
    2024-03-10
    Svarsdatum
    2024-03-20
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Situationen i Gaza

    Skriftlig fråga 2023/24:712 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:712 Situationen i Gaza av Lawen Redar S till Utrikesminister Tobias Billström M Sedan Israel förklarade krig mot Hamas har över 30 000 människor dödats i Gaza, främst kvinnor och barn. Internationella bistånds- och rättighetsorganisationer anger att tusentals människor befinner sig i en akut svältkatastrof.
    Inlämnad
    2024-03-07
    Svarsdatum
    2024-03-20
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stöd till den folkrörelsedrivna idrotten

    Skriftlig fråga 2023/24:593 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:593 Stöd till den folkrörelsedrivna idrotten av Lawen Redar S till Socialminister Jakob Forssmed KD Under gårdagen uttalade EU:s idrottsministrar, i ett gemensamt uttalande, stöd för den europeiska idrottsmodellen vilket innefattar stöd för idrottens självständighet och demokratiska struktur. Detta är ytterst
    Inlämnad
    2024-02-09
    Svarsdatum
    2024-02-21
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Den regionala kulturens finansiering

    Skriftlig fråga 2023/24:533 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:533 Den regionala kulturens finansiering av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M I skuggan av sjukvårdskrisen och de varsel av vårdpersonal som regionerna nu tvingas till runt om i landet pågår en allvarlig strukturomvandling av den regionala kulturverksamheten som en konsekvens av regeringens
    Inlämnad
    2024-01-24
    Svarsdatum
    2024-02-07
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Ekonomiskt stöd till barns idrottande

    Skriftlig fråga 2023/24:526 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:526 Ekonomiskt stöd till barns idrottande av Lawen Redar S till Socialminister Jakob Forssmed KD I DN:s reportage om Huddinge Basket den 24 januari 2024 beskrivs hur föräldrar i den stundande kostnadskrisen prioriterar mellan mat och idrott. En välkänd idrottsledare vittnar om att fler barn frågar om de
    Inlämnad
    2024-01-24
    Svarsdatum
    2024-02-07
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Ekonomiskt stöd till barns idrottande

    Skriftlig fråga 2023/24:525 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:525 Ekonomiskt stöd till barns idrottande av Lawen Redar S till Finansminister Elisabeth Svantesson M I DN:s reportage om Huddinge Basket den 24 januiari 2024 beskrivs hur föräldrar i den stundande kostnadskrisen prioriterar mellan mat och idrott. En välkänd idrottsledare vittnar om att fler barn frågar
    Inlämnad
    2024-01-24
    Svarsdatum
    2024-02-07
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Svenskt stöd för en humanitär vapenvila i Gaza

    Skriftlig fråga 2023/24:387 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:387 Svenskt stöd för en humanitär vapenvila i Gaza av Lawen Redar S till Utrikesminister Tobias Billström M I över två månader har Israels självförsvarsanfall av Gaza pågått sedan terroristorganisationen Hamas hänsynslösa och brutala attentat den 7 oktober 2023. 17 487 palestinier anges ha dödats, varav
    Inlämnad
    2023-12-11
    Svarsdatum
    2023-12-20
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Insatser för en jämlik kulturskola

    Skriftlig fråga 2023/24:375 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:375 Insatser för en jämlik kulturskola av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Barns deltagande i kulturskolan påverkas av var i landet man bor, föräldrarnas ekonomiska situation och vilka de kommunala ekonomiska förutsättningarna är. Kulturskolan finns med ett rikt utbud och bra förutsättningar
    Inlämnad
    2023-12-11
    Svarsdatum
    2023-12-20
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

    Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

    Betänkande 2023/24:KrU1

    Totalt cirka 16,6 miljarder kronor ur statens budget för 2024 ska gå till utgiftsområdet Kultur, medier, trossamfund och fritid. Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositionen för 2024 om hur pengarna inom utgiftsområdet ska fördelas. Riksdagen sa därmed nej till de alternativa budgetförslag

    Behandlade dokument
    13
    Förslagspunkter
    3
    Anföranden och repliker
    86, 253 minuter
    Justering
    2023-11-30
    Bordläggning
    2023-12-05
    Debatt
    2023-12-06
    Beslut
    2023-12-07
  • Kungliga Tekniska högskolans flytt från Kista

    Skriftlig fråga 2023/24:290 av Lawen Redar (S)

    Fråga 2023/24:290 Kungliga Tekniska högskolans flytt från Kista av Lawen Redar S till Utbildningsminister Mats Persson L Kungliga Tekniska högskolans universitetsstyrelse meddelade den 22 november 2023 att man kommer att flytta från sina lokaler i Kista i norra Stockholm. Campus Kista ska, enligt beslutet, flytta till
    Inlämnad
    2023-11-22
    Svarsdatum
    2023-11-29
    Besvarare
    Utbildningsminister Mats Persson (L)
  • Insatser mot antisemitism

    Interpellation 2023/24:230 av Lawen Redar (S)

    Interpellation 2023/24:230 Insatser mot antisemitism av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Runt om i världen har de antisemitiska hatbrotten ökat efter Hamas terrorattentat den 7 oktober 2023. Firanden av terrorattentatet har förekommit i flera svenska städer, däribland Stockholm, Helsingborg och Malmö.
    Inlämnad
    2023-11-20
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Plan för att öka samhällsgemenskapen

    Plan för att öka samhällsgemenskapen

    Interpellation 2023/24:118 av Åsa Eriksson (S)

    Interpellation 2023/24:118 Plan för att öka samhällsgemenskapen av Åsa Eriksson S till Statsminister Ulf Kristersson M De ekonomiska klyftorna ökar. Bostadssegregationen ökar. Skolsegregationen ökar. Kriminologer vittnar om att när unga människor inte känner att de behövs i samhället vänder de sig till de kriminella gängen
    Inlämnad
    2023-10-21
    Svarsdatum
    2023-11-21
    Besvarare
    Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)
  • Insatser för en jämlik kulturskola

    Interpellation 2023/24:211 av Lawen Redar (S)

    Interpellation 2023/24:211 Insatser för en jämlik kulturskola av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Barns deltagande i kulturskolan påverkas av var i landet man bor, föräldrarnas ekonomiska situation och vilka de kommunala ekonomiska förutsättningarna är. Kulturskolan finns med ett rikt utbud och bra
    Inlämnad
    2023-11-20
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Filter