Isabella Lövin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun
Född år
1963
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ledig
2018-09-24 – 2021-01-31

Miljöpartiet de gröna

Språkrör
2016-05-13 – 2021-01-31

Europaparlamentet

Ledamot
2024-07-16 – 2029-07-16
Ledamot
2011-12-01 – 2014-10-03
Ledamot
2009-07-14 – 2011-11-30

Utrikesdepartementet

Statsråd
2014-10-03 – 2019-01-21

Miljö- och energidepartementet

Miljö- och klimatminister
2019-01-21 – 2019-03-31

Miljödepartementet

Miljö- och klimatminister
2019-04-01 – 2021-02-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-190121 och miljö- och klimatminister, Miljödepartementet 190121-. Vice statsminister 160525-.

Utbildning

Statsvetenskap, italienska och sociologi, Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning, Dramatiska institutet 92-94.

Anställningar

Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges Radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter