Anna Tenje (M)

Statsråd

Valkrets
Kronobergs län
Titel
Politisk sekreterare
Född år
1977
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Socialdepartementet

Statsråd

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2009-05-01 – 2010-10-04
Ledig
2008-11-01 – 2009-04-30
Ordinarie
2006-10-02 – 2008-10-31

Konstitutionsutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Suppleant
2007-03-27 – 2009-05-06

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2006-10-17 – 2010-10-04

Socialdepartementet

Statsråd
2022-10-18 – 2026-09-21

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter